Anděly ovládl posmrtně David Stypka, brala i copatá Ewa Farna. Její kolega vysvětlil, proč si to zasloužila

Profimedia
Ewa Farna
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
rudolf.sindelar@zivotvcesku.cz
Publikováno: 28. 4. 2022

Skladatel a zpěvák David Stypka, který zemřel ve svých 41 letech v loňském roce, získal posmrtně za své album Dýchej tři ceny České hudební akademie (ČHA) Anděl. Uspěl v kategoriích Album, Sólový interpret a jeho píseň Farmářům je skladbou roku. Mezi favority letošních Andělů patřila se čtyřmi nominacemi Ewa Farna (28), která s albem Umami zvítězila v kategorii Sólová interpretka. "Myslím, že jako zpěvačka u nás nemá konkurenci," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz účastník SuperStar Julián Záhorovský (36) ocenění zpěvačky. Bodoval i Vladimír Mišík (75), jeho album Noční obraz uspělo v žánrové kategorii Folk. Skupinou roku se stali Mirai za desku Maneki Neko. Do Síně slávy byl za velkých ovací uveden skladatel, pianista a zpěvák Jaroslav Uhlíř (76).

Ceny se rozdávaly ve středu v pražském Veletržním paláci. Stypka pro album Dýchej všechny písničky napsal a připravil. Těsně před natáčením v lednu roku 2021 podlehl těžké nemoci. Zákeřná choroba byla hudebníkovi diagnostikována v létě 2019, podstoupil operaci a několik chemoterapií.

"Od srpna jsem tady nebyl a dlouho jsem nevěděl, jak se sem vrátit. Bylo to (a pořád je) nejintenzivnější období v mém životě. Potřeboval jsem klid a popravdě jsem ani nevěděl, co sem napsat. Ale už bylo toho mlčení dost. V létě jsem si po vleklé anabázi intuitivně vyřval CT vyšetření, našli mi nádor na slinivce, ten lékaři skvěle odoperovali, teď mě čeká bezmála půl roku chemoterapie. U téhle nemoci se blbě odhaduje vývoj, proto bez prognóz, ale cítím se dobře a chemo zvládám lépe, než jsem očekával (i když je to vpravdě smrtící koktejl). Mám ohromné štěstí na lidi kolem sebe a jsem v dobrých rukách po všech stránkách, na mnoha úrovních," uvedl tehdy David Stypka na sociální síti Facebook.

Hlavní příčinou jeho úmrtí byly komplikace spojené s onemocněním covid-19. Zarmoucena nezůstala jen rodina, ale i fanoušci. "S lítostí oznamujeme, že zpěvák, skladatel a básník David Stypka podlehl 10. ledna 2021 ve věku 41 let dlouhodobé nemoci spojené s komplikacemi covid-19," oznámila rodina zesnulého.

O vítězích letos pod dohledem notáře rozhodovalo 461 akademiků. Od roku 1995 je vyhlašovatelem cen Anděl Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu.

Ceremoniál Cen Anděl se po dvou letech navrátil k tradičnímu přímému televiznímu přenosu, během kterého živě vystoupili Ewa Farna, Mirai, David Koller nebo rapper Smack. Písničkář Pokáč zaujal skladbou Putin je vrah, písní ze série Pokáčových rychlovek.

"Nebyl jsem nominovaný, ale na společenské události jsem byl pracovně. Nicméně jsem byl připravený, kdyby náhodou nějaká cena zbyla, abych rozšířil svou sbírku Andělů. Toho posledního mám z roku 2004 za prodej alba TOP 10 SuperStar. Nejvíce jsem držel palce Ewě Farne, myslím, že jako zpěvačka u nás nemá konkurenci, její poslední deska je skvělá," řekl pro ŽivotvČesku.cz směrem ke dvojnásobné mamince zpěvák Julián Záhorovský, který si předávání cen užil.

Speciální vzpomínkové vystoupení věnovali organizátoři Miroslavu Žbirkovi. Slovenský zpěvák, skladatel a kytarista zemřel loni 10. listopadu ve věku 69 let. 

Držitelé cen:

Síň slávy:

Jaroslav Uhlíř

Album:

David Stypka & Bandjeez – Dýchej

Skladba:

David Stypka & Bandjeez ‑ Farmářům

Skupina:

Mirai ‑ Maneki Neko

Sólová interpretka:

Ewa Farna ‑ Umami

Sólový interpret:

David Stypka ‑ Dýchej

Objev:

Annabelle ‑ Runnin‘ Out Of F* Time

Videoklip:

Annet X ‑ Bylo nebylo (režie Jaroslav Moravec)

Alternativa a elektronika:

Amelie Siba ‑ Love Cowboys

Folk:

Vladimír Mišík ‑ Noční obraz

Jazz:

Nikol Bóková ‑ Prometheus

Klasika:

Ivo Kahánek ‑ Antonín Dvořák: Kompletní klavírní dílo

Rap:

Smack ‑ Chimera Pt. 3: Snake

Rock:

Sněť ‑ Mokvání v okovech

Slovenské album:

Lash & Grey ‑ Blossoms of Your World

Předávání hudebních cen Anděl je pokaždé skvělou příležitostí, jak se na červeném koberci ...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu