Andor Šándor o rozvolňování: Blatný není mesiáš a vláda si Vánoce plete s nákupní horečkou

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 11. 2020

Od středy budou pro obchody platit nová pravidla. Jeden nakupující bude mít pro sebe vyhrazen prostor 15 metrů čtverečních. Obchody budou mít otevřeno do 21. hodin. Kritici tohoto nařízení tvrdí, že před obchody se budou tvořit fronty, kde se znovu může začít šířit koronavirus. V obchodech pak podle odpůrců tohoto nařízení bude docházet k chaotickým situacím. Jednání vlády a komunikaci směrem k občanům Česka kritizuje také bezpečnostní expert Andor Šándor (63) v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz.

Vidíte v novém nařízení nějaký zásadní smysl?

V situaci, kdy ministři tvrdí, že se nám podařilo oploštit křivku, tak nechápu, že děláme restrikce na počet osob v obchodech. Toto opatření podle mého soudu mělo být na počátku krize. Přijde mi to kontraproduktivní. Vláda si dala za cíl jasnou a zřetelnou komunikaci, ale mně přijde, že při tom zdůvodňování je příliš mnoho slov, ale málo dat. Ty tiskové konference by měly být jasnější.

Jak se podle vás počet lidí v obchodech bude hlídat?

Manažovat ty fronty před obchody? No to bude zajímavé. My se tady inspirujeme Slovenskem, ale páni ministři zapomněli, že tam si to odzkoušeli v teplých měsících, ale tady má už koncem týdne sněžit. Já jsem zvědavý, jak se ty fronty před supermarkety budou hlídat, až třeba začne sněžit a před obchodem napadne 20 centimetrů sněhu a bude třeba mínus 5 nebo mínus 10 stupňů.

Veřejnost ale po rozvolnění opatření volá…

Já chápu, že je tu obrovský tlak na rozvolnění, ale nejsem si úplně jist, zda to bude dobře. My víme, že nejvíce lidí se nakazí v domácnostech a nebo na pracovišti. Domácnosti se omezovat nedají. Pracoviště se téměř neomezují. Ale omezují se obchody. A neslyšíme nic o tom, že by v obchodech docházelo k šíření nákazy. Takže možná vláda žádná data nemá. O tom napovídá i to, že vláda pořád žádná data neukázala. Možná, že ministři žádná pořádná data k dispozici ani nemají.

Do Vánoc ale zbývá něco málo přes měsíc a lidé chtějí nakupovat…

"Páni ministři pořád hovoří o tom, že Vánoce jsou o nakupování. Vánoce nejsou jen o nakupování. Mě by zajímalo, jak to bude s náboženstvím a praktikováním víry. Já sám věřící nejsem, ale myslím si, že je tu řada lidí, kteří chtějí Vánoce slavit duchovně a mají je spojené s religiozitou. A tady od vlády neslyšíme vůbec nic.

S prodloužením nouzového stavu ale souhlasíte?

Prodloužení nouzového stavu do 20. prosince chápu jako prostředek, jak vláda může omezovat pohybovat osob. To chápu. Ale už zase na tom brífinku nového ministra zdravotnictví je slyšet, jak se vžívá do nějaké mesiášské role. Jak nám jako mesiáš něco povolí a něco nepovolí, přesně v takovém duchu, něco vám vezmeme, ale něco vám zase dáme, buďte za to rádi.

Co vládě vyčítáte nejvíce?

Já bych byl rád, kdybychom se dopracovali do situace, kdy budeme žít zase trochu normálně. Ale ten způsob projevu mi adekvátní nepřijde. Vláda by v tuto chvíli měla pracovat na tom, aby přesvědčila velkou část obyvatelstva k vakcinaci. Je nutné také lidem jasně říct, že nebudou dostávat žádný čip, prostě vyvrátit ty blbosti, co se šíří po sociálních sítích. Vláda musí začít ujišťovat lidi, že vakcína bude spolehlivá. Ministři to neradi uslyší, ale měli by být první, kdo se nechá manifestačně naočkovat. Zatím jen říkají, že vakcína je fajn, ale oni že nejsou riziková skupina a že tu možnost nechají potřebnějším. Tím jasně ukazují, že vakcíně moc nevěří.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.