Andor Šándor okomentoval drsný zákrok policistů, kteří zaklekli školáka na Babišově akci. Bezpečnostní expert označil zásah mužů zákona ostřejším slovem

Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Generál a bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 8. 2022

Pokud bude policie muset zakročit na politických mítincích, měli by primárně zasahovat jasně označení uniformovaní policisté. Novinářům to v pondělí řekli ministr vnitra Vít Rakušan (44) a policejní prezident Martin Vondrášek (49), kteří se sešli kvůli kritizovaným zákrokům policistů v civilu na shromážděních expremiéra a šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše (67). Vondrášek dostane do konce týdne výsledky vnitřní kontroly zákroku policistů v Českém Krumlově, kdy z akce odvezli ženu protestující proti Babišovi neoznačeným autem na služebnu. Případnou trestní odpovědnost policistů, kteří zase na mítinku v Borovanech klekli na autistického školáka, jenž chtěl odnést z akce reproduktor, řeší Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Kázeňskému řízení už čelí policista, který měl na Babišově shromáždění na hlavě čepici s logem a heslem hnutí. Pro redakci ŽivotvČesku.cz zmíněný konflikt, kdy policisté zaklekli nezletilého, okomentoval bezpečnostní expert Andor Šándor (65).

V Českém Krumlově i Borovanech zakročili proti Babišovým odpůrcům policisté v civilu. Za neomluvitelné a neprofesionální Rakušan považuje, pokud má policista ve službě, byť v civilu, na sobě symbol spojující ho s jakoukoliv politickou silou. Jako ministr vnitra ale nebude veřejně vyzývat k potrestání policistů. Věří tomu, že policie a její prezident sporné zákroky a excesy transparentně vyřeší a případně potrestá poté, co obdrží závěry vnitřního šetření.

Vondrášek podle svých slov oznámí, jak dopadly výsledky vnitřní kontroly a zda byl některý z policistů potrestán, podobu kázeňského trestu ale stejně jako v jiných případech policie nezveřejní. Zákon umožňuje širokou škálu trestů zahrnující napomenutí až po poměrně výraznou srážku z platu, dodal šéf policejního sboru.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a bezpečnostního experta Andora Šándora, jak vnímá použití donucovacích prostředků na nezletilého školáka.

"Samozřejmě policie podle zákona o Policii České republiky může používat donucovací prostředky k tomu, aby zjednala nápravu v případě, že se jedná o věci, které se neslučují se zákonností, denním pořádkem a podobně. Na druhou stranu by policisté měli být schopni rozlišit míru rizika, která z daného jednání vyplývá, a k tomu usouzení o použití donucovacích prostředků. V případě školáka, kdy oni mohli tušit, či nemohli tušit, zda je to autista, to já nevím, muselo být zřejmé, že nepředstavuje nějakou hrozbu, a zakleknout takového kluka mi přijde jako »zhovadilost«," uvedl na dotaz redakce v úvodu svého komentáře.

Vondrášek zdůraznil, že v bezodkladných případech nezáleží na tom, zda na podobných veřejných shromážděních zasahuje policista v uniformě či v civilu, ve všech ostatních situacích ale mají zakročit uniformovaní policisté. S Rakušanem se shodl na tom, že na předvolebních mítincích budou i členové antikonfliktního týmu, dokumentační skupiny i odboru vnitřní kontroly. Policie tak podle něj bude moci před soudem i před veřejností lépe hájit svůj postup při kontroverzních situacích.

"Co považuji za alarmující, že takového chlapce předvedou, aniž by na služebnu vzali jeho matku, která jako jediná může velmi jednoznačně prokázat, že se jedná o nezletilého mladíka, který není trestněprávně odpovědný, čímž se podnítilo, že její psychický stav po takovém zákroku nejen pro ni musel být poměrně krutý," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

"Myslím si, že používat donucovací prostředky vůči dětem, vůči klukovi, který »šlohnul« nějaký reproduktor, si nemyslím, že by bylo něco, co by bylo zcela adekvátní, tedy alespoň v takovém rázu, který je patrný z fotografie," dodal pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze a politický komentátor.

Rakušan řekl, že drtivou většinu politických shromáždění, které často provází vyhrocená atmosféra, policie zvládla. "Není ale možné zavírat oči nad situacemi, které vyvolávají pochybnosti," zdůraznil ministr vnitra.

Rakušan očekává, že vzhledem k blížícím se obecním i prezidentským volbám bude situace na politických akcích dál hodně vyhrocená na obou stranách. Každá politická strana má právo vyjádřit veřejně svůj názor, pokud tím neporušuje zákon. Za extrémně nebezpečné ale označil to, když někteří politici včetně Babiše označují své oponenty za fašisty a nacisty, což podle něj jen eskaluje už tak napjatou atmosféru.

Vondrášek se už ráno s veliteli městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dohodl na tom, že se zhruba 240 velitelů zúčastní školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní kurzy začnou tento měsíc.

Babiš v pondělí uvedl, že kvůli nedávným incidentům ANO na svých mítincích na základě doporučení policejního prezidenta nově vyhradí místo pro odpůrce hnutí. Vondrášek ale dnes řekl, že preventivní rozdělování členů shromáždění by bylo protizákonné i protiústavní a že žádnému svolavateli shromáždění nic takového nedoporučoval.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.