Andor Šándor oznámkoval Miloše Zemana a pak řekl: Ti, co si myslí, že Petr Pavel bude sluhou Fialovy vlády, se trapně mýlí

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2023

V Česku probíhá druhé kolo prezidentských voleb. Lidé v něm rozhodnou o tom, zda v čele státu stane někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel (61), nebo šéf opozičního hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (68). Volební místnosti se otevřely ve 14:00, hlasování skončí za 24 hodin. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bezpečnostního experta a politického komentátora Andora Šándora (65), který v exkluzivním rozhovoru promluvil o dosluhující hlavě státu a vystavil jí známku.

Bude podle vás, pane generále, Miloš Zeman po konci svého funkčního období ještě promlouvat nějakým způsobem k lidem, případně ovlivňovat nějak tuzemskou politiku? Není vlastně jeho odchod, kdy levice není ve Sněmovně, potažmo ČSSD, trochu jeho prohrou?

Dovolím si jednu odvážnou úvahu, která je lehce mimo otázku, ale měla by v souvislosti s ní zaznít. Celá devadesátá léta - tedy soupeření mezi Milošem Zemanem a Václavem Klausem - pokud bych dohnal až k absurditě, tak kdyby Klaus stál v čele ČSSD, tak Miloš Zeman bude stát v čele ODS. Tento souboj a rivalita jsou patrné, byť po uzavření opoziční smlouvy drželi slovo a fungovali spolu korektně. Pokud jde o politickou část, tak Miloš Zeman dosáhl všeho, čeho mohl, tedy i toho, že poté, co na své chalupě objímal stromy, se dokázal vrátit na výsluní. Od podrazu sociální demokracie v roce 2003 se stáhl na deset let a pak se dokázal vrátit a být deset let prezidentem ČR. Jestli v něčem lze hovořit o nějaké prohře, tak byl všechno, jen ne tou snahou sjednocovat národ. On je ale natolik potentní a silný člověk, že pokud bude příležitost se nějak zapojit a vyjadřovat, tak to nepochybně udělá.

Rozumím. Takže ještě se od něj dá asi něco tu a tam čekat. Zeptám se však, co Miloš Zeman nemohl ČSSD zapomenout?

ČSSD dostávala často od Miloše Zemana polibky smrti právě spojené s tím, že jí nemohl zapomenout zmíněné fiasko v roce 2003, když ho v parlamentu nezvolili prezidentem, přitom řada sociálně demokratických ministrů byla jenom proto na svých postech, že je tam vyzdvihl Miloš Zeman, než že by byli tolik oblíbenými, zkušenými a kvalitními politiky.

Jakou známku byste Miloši Zemanovi dal za jeho výkon v roli prezidenta?

To je velmi těžké. Miloše Zemana jsem často kritizoval otevřeně, ale zároveň jsem se ho zastal, když některé politické hyeny v době jeho nemoci mu už vystavovaly parte. Přišlo mi to nemorální, nevkusné a trapné. Miloš Zeman podle mě nepropadl, ale nebyl ani v řadě oblastí dostatečný. Řekl bych, že se snažil některé věci dělat dobře, že vlivem mezinárodní politické situace jeho koncept vzal za své, tak to je souhra všech okolností a nejen toho, že vsadil na špatného koně, ale že ta mezinárodní situace se vyvinula natolik, že pocit, že vsadil na špatného koně, se ukázal jako více relevantní, než je.

Pak ale otočil...

Ano, on pak musel otočit chtě nechtě. Vždy jsem měl u něj problém ohledně strategického partnerství slona s myší - Číny a ČR - to se ukázalo jako flagrantní problém. Chápu ale, že se snažil otevřít byznys velkému čínskému trhu.

Vypadá to, že volby vyhraje Petr Pavel. Pokud to tak bude, jaká změna po Miloši Zemanovi nastane s Petrem Pavlem?

Já bych chtěl říct jednu věc. Jak znám Petra Pavla třicet let, tak ti, co si myslí, že ho bude někdo vodit, že bude sluhou Fialovy vlády, tak se trapně mýlí. Budoucnost, pokud se Petr Pavel stane prezidentem, jim to ukáže. Petr Pavel je natolik silná osobnost, která se nenechá nikým vodit.

Jak to myslíte?

No, že to neznamená, že nebude vykonávat politiku v rámci EU či NATO. Rozhodně ale nebude poskakovat, když mu někdo zavolá ze Sněmovny. Ti, co si to myslí, budou příjemně, nebo nepříjemně překvapeni, ale to už závisí na tom, co si z toho k tomu přidáte.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.