Andor Šándor: Slovenské volby nám ukázaly, jací jsou Matovič a Heger "matláci". Prošustrovali vzepětí Slováků po vraždě Kuciaka

Bezpečnostní expert Andor Šándor
Bezpečnostní expert Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 10. 2023

Komentář: V dosavadních jednáních o vytvoření nové slovenské vlády nenastaly zásadní programové rozdíly s partnery. Řekl to dnes předseda sociálních demokratů (Směr-SD) Robert Fico, který po vítězství své strany v sobotních parlamentních volbách dostal od prezidentky pověření k vytvoření kabinetu. Pro ŽivotvČesku.cz okomentoval s odstupem slovenské volby bezpečnostní expert a komentátor Andor Šándor. Poukázal na několik zásadních věcí.

"Jednání s preferovanými koaličními partnery se rozběhla a pro mě je potěšující, že jsem nenarazil na zásadní programové rozdíly. Nejdříve se musíme dohodnout, jaký obsah bude mít vlastní program, a až poté řešit personální otázky," uvedl Fico ve videu na sociální sítí.

Veřejnoprávnímu Rozhlasu a televizi Slovenska Fico zase řekl, že existují jen dvě možné varianty složení příští vládní koalice. Jednou z nich je podle něj spolupráce Směru-SD, Hlasu-sociální demokracie (Hlas-SD) a Slovenské národní strany. Druhou by pak byla koalice Hlasu-SD, křesťanských demokratů (KDH) a liberálních formací Progresivní Slovensko (PS) a Svoboda a solidarita. Fico také uvedl, že onemocněl silnou chřipkou.

Předseda Hlasu-SD Peter Pellegrini, který v minulosti dlouho působil ve Směru-SD, dopoledne novinářům řekl, že jeho strana zatím nevyloučila svou účast ani v jedné ze zmíněných variant příští koalice. Právě postoj Hlasu-SD bude při formování nového kabinetu klíčový.

Předseda PS Michal Šimečka zase napsal, že dokončil první kolo vlastních neformálních rozhovorů s předsedy politických stran o možné koalici bez Směru-SD. Všechny strany podle něj potvrdily zájem na pokračování jednání. PS skončilo ve volbách na druhém místě, vznik vlády bez Fica označil Šimečka za méně pravděpodobnou možnost povolebního vývoje na Slovensku.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Andora Šándora, který popsal svůj pohled na to, co slovenské volby ukázaly Čechům. "Slovenské volby nám řekly několik zásadních věcí. První z nich je, jak neuvěřitelní »matláci« Igor Matovič a Eduard Heger dokázali prošustrovat obrovské vzepětí Slováků po vraždě Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové a výsledky voleb do Národní rady Slovenské republiky 2020," v ostrém úvodu pro ŽivotvČesku.cz uvedl věhlasný komentátor.

"Druhá věc, že Slovensko je velmi náchylné k populismu, který jde ruku v ruce se ztrátou paměti, a zapomnělo se, proč se vzbouřilo proti vládě Roberta Fica, a dnes ho chce v čele státu. Ukázalo se, že Fico je talentovaný politik, který umí jít až za hranu, ve volební kampani dokáže manipulovat a říkat věci, které politici nedělají. Dokázal zúročit obavy Slováků z války na Ukrajině včetně toho, že oživil proruský sentiment části obyvatelstva," upozornil dále pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor s tím, že je ale otázkou, kam Slovensko s případným vedením Fica bude směřovat.

"Pokud se Fico stane premiérem, tak další doba ukáže, že nic se nejí tak horké, jak se uvaří. Podobně jako Fiala sliboval, že Čechům nezvedne daně, ale pak je zvedl, tak klidně se může stát, že se Fico vymluví z některých svých slibů, nehledě na bídu ve výbavě slovenské armády," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.