Reklama:

Andor Šándor vyjmenoval silné a slabší stránky nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Obává se netrpělivých

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 1. 2023

Státní volební komise formálně schválila výsledky prezidentských voleb, v jejichž závěru armádní generál ve výslužbě Petr Pavel (61) se ziskem více než 58 procent hlasů porazil expremiéra Andreje Babiše (68). Je pravděpodobné, že od nově zvolené hlavy státu někteří z voličů budou očekávat přímo »zázraky«, což se může rovnat významně naivitě. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila uznávaného bezpečnostního experta a politického komentátora Andora Šándora (65) s dotazem, co vnímá jako silné a naopak slabé stránky u nástupce Miloše Zemana (78). Z jeho slov vyplynulo, že otázka reprezentace ve světě a komunikace mu bude lidově řečeno hrát do karet, těžší to pak bude ohledně zmíněného očekávání »zázraků«.

Reklama:

Někdejší představitel české armády a NATO Pavel byl zvolen čtvrtým českým prezidentem o uplynulém víkendu. Pavla volilo 3,36 milionu lidí, což představovalo 58,32 procenta hlasujících voličů. Babiše porazil o zhruba 960.000 hlasů.

"Silná stránka Petra Pavla je obecně v jeho způsobu vystupování, komunikace, včetně komunikace s novináři, kdy je neuráží, ale respektuje. Tady mu to dozajista bude »sedět«. Bude se zcela nepochybně snažit o komunikaci v širším politickém spektru. Dále jako jeho silnou stránku vidím otázku zahraniční politiky, kde je jeho role významně silnější, než pokud jde o tuzemskou ekonomiku," zamyslel se pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor Andor Šándor.

Reklama:

Hlasovat přišlo 70,25 procenta z osmi a čtvrt milionu voličů, což představitelé vnitra i ČSÚ ocenili, stejně jako práci všech lidí, kteří se do přípravy a průběhu voleb zapojili.

"Jako slabší stránku u něj vidím v tom, že některé věci, ke kterým se vyjadřoval v předvolebním boji, jsou v rozporu s tím, co chce vláda. Ať jde o počty učitelů ve školách, otázku daní a dalších silných témat. V rámci odlišného postoje vlády se mu to bude nelehce prosazovat. Další třaskavou otázkou nepochybně bude přijetí eura. Jako první politický kámen úrazu však vidím obměnu Ústavního soudu, kde se ukáže, jak v Senátu projdou jeho nominanti," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz zkušený bezpečnostní expert a generál v záloze, který tak upozornil na aktuální téma.

Miloš Zeman totiž na Hradě končí v březnu, funkční období současného předsedy ÚS Pavla Rychetského potrvá až do srpna. Přesto Zeman uvažuje o tom, že ještě před svým odchodem určí nového předsedu, což sám pokládá za možné. S avizovaným záměrem nesouhlasí vedle řady ústavních právníků ani Zemanův nástupce Petr Pavel. Uvedl, že pokud se se Zemanem v nadcházejících dnech sejde, požádá ho, aby toto rozhodnutí zvážil, a vyhnul se tak »zbytečnému projednávání přes soudy«.

"Zdůraznit pak musím také to, že řada lidí bude chtít vidět změnu rychle. Protože se nenacházíme v dobré ekonomické situaci, kdy inflace nepolevuje, recese se blíží, ceny energií jsou stále vysoké, tak si někteří občané budou toto vysvětlovat, že se Petru Pavlovi nepodařilo splnit to, co si mysleli, že pro ně bude schopen udělat. Jenže zmíněné je běh na dlouhou trať. Domnívám se, že někteří od něj v současné situaci budou očekávat více, pokud jde o zmíněné problémy a než je vůbec v lidských silách možné splnit, a to s ohledem i na možnosti v jeho funkci," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: