Andrej Babiš bude zřejmě vydán k trestnímu stíhání: Ministr Vít Rakušan promluvil o poslanecké imunitě

Vít Rakušan
Vít Rakušan
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 1. 2022

Minulý týden probíhalo jednání imunitního a mandátového výboru, ten vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (67) k trestnímu stíhání nakonec doporučil. Sám Babiš na jednání nebyl přítomen. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala ministra vnitra a vicepremiéra Víta Rakušana (43), jak na celou kauzu pohlíží. "Já jsem vždy hlasoval v těchto případech pro vydaní," řekl v úvodu.

Poslanecká sněmovna s velkou pravděpodobností vydá šéfa hnutí ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. V minulém týdnu po jednání tento krok doporučil imunitní a mandátový výbor, na jednání se bývalý premiér osobně nedostavil s tím, že své argumenty už dříve přednesl a jeho přítomnost by tak byla zbytečná.

"Já jsem vždy hlasoval v těchto případech pro vydaní, protože si myslím, že poslanecká imunita tu není od toho, aby někoho kryla před tím, pokud se dopustil něčeho nezákonného. Ta debata o míře poslanecké imunity by se měla zase vzkřísit, protože o tom vydávání se hlasuje pokaždé znovu, když ten daný člověk nabude znovu poslanecký mandát, a mně se vůbec nelíbí, aby tyto úkony byly vázané na nějakou politickou vůli poslanců. Myslím si, že to je takový přežitek," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Vít Rakušan.

Případ Čapí hnízdo, který se týká údajného dotačního podvodu, pokračuje již třetí volební období. Andrej Babiš byl už dvakrát zbaven imunity, říjnovými volbami ji ale znovu získal. Podle Víta Rakušana by nyní už kauzu nemělo nic komplikovat.

Čapí hnízdo v čase:

  • V prosinci 2015 pražská policie vydala prohlášení, že zahájila prověřování případu Čapí hnízdo pro podezření z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie.
  • 10. srpna 2017 byla do Poslanecké sněmovny doručena žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání, o necelý měsíc později je policii vydala.
  • Městské státní zastupitelství v Praze v květnu 2018 oznámilo, že žalobce zastavil stíhání Jaroslava Faltýnka a tří dalších osob.
  • V dubnu 2019 policie navrhla obžalovat Andreje Babiše a pět dalších lidí kvůli možnému dotačnímu podvodu a poškození finančních zájmů EU.
  • Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch 30. srpna 2019 rozhodl o zastavení stíhání.
  • 4. prosince 2019 nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodnutí o zastavení trestního stíhání premiéra a dotační manažerky projektu Jany Mayerové zrušil jako předčasné a nezákonné.
  • Pavel Nevtípil, hlavní vyšetřovatel případu, 31. května 2021 navrhl Šarochovi, aby Babiše a Mayerovou obžaloval.
  • V červenci 2021 podal premiér Andrej Babiš návrh na zastavení trestního stíhání.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.