Andrej Babiš byl obžalován. Říká, že má čistý stůl a prokáže to. Jak se teď cítí jeho žena Monika Babišová, řekl rodinný psycholog

Monika Babišová s manželem Andrejem Babišem
Monika Babišová s manželem Andrejem Babišem
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 3. 2022

Státní zástupce Jaroslav Šaroch obžaloval bývalého premiéra Andreje Babiše (67) v kauze Čapí hnízdo. Vyhověl tak návrhu, který mu předložila policie. Bývalý premiér je přesvědčen, že jde o vykonstruovaný politický proces a že má čistý stůl. Jen o pár hodin dříve uvedlo Ministerstvo průmyslu a obchodu, že firma Penam ze skupiny Agrofert přijde o stomilionovou dotaci. Pro Babiše tak šlo o dvě rány během jednoho dne. Dopad to má kromě něj i na jeho okolí, zejména manželku Moniku (47). Jak se může aktuálně cítit, nastínil pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš (54).

"Nově zjištěný skutkový stav, který z nově nashromážděného penza důkazů vyplynul, neumožňoval vydání jiného rozhodnutí, než je podání obžaloby," vysvětlil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala, proč v kauze Čapí hnízdo nešlo rozhodnout jinak. Andrej Babiš v reakci na obžalobu uvedl, že chce u soudu prokázat, že nic trestného neudělal.

"Dneškem se potvrdilo, že kauza Čapí hnízdo je vykonstruovaný politický proces. Proces, kde bylo nejdříve obviněno jedenáct lidí. Postupně obvinění odpadala a státní zástupce pro nedostatek důkazů celou věc zastavil. Přesto nejvyšší státní zástupce řízení obnovil, z 11 lidí zbyli obvinění jen 2," uvedl ve svém vyjádření na Facebooku expremiér s tím, že nic trestného nikdy neudělal a prokáže to u soudu.

Druhou tvrdou ranou dne byla zpráva, kterou vydalo Ministerstvo průmyslu a obchodu. V ní stojí, že odebere firmě Penam ze skupiny Agrofert stomilionovou dotaci, kterou získala na údajně inovativní linku na výrobu toustového chleba. Rezort se rozhodl podporu odejmout poté, co od Evropské komise získal podklady o nedostatečné inovativnosti projektu. Ministerstvo o tom dnes informovalo na webu.

Situace je nepříjemná nejen pro bývalého premiéra, ale také pro jeho nejbližší, zejména rodinné příslušníky. Jak se aktuálně nejspíše cítí manželka Andreje Babiše, se na dotaz redakce pokusil nastínit psycholog Jeroným Klimeš, který se specializuje na sociální a rodinnou psychologii včetně partnerských vztahů.

"Evolučním úkolem muže je zklidňovat ženu. Tedy i Babišova žena bude tak klidná, jak ji dokáže v tyto dny její manžel zklidnit. Když se ho zeptá a on jí s klidem, nepodrážděně odpoví, ona z toho usoudí, že jejich rodině žádné nebezpečí nehrozí. Když ale bude duchem nepřítomný, bude se na ni utrhovat, mlátit dveřmi, či se dokonce se uchýlí k neslušnému slovu, pak žena pochopí, že informace o chybějících milionech v rodinném rozpočtu není až tak banální, jak se snaží manžel naznačit," uvedl pro ŽivotvČesku.cz špičkový psycholog a dále věc rozvedl.

"V krizových obdobích většinou ženy stojí na straně svých mužů, které hájí až demagogicky. Je to pochopitelné, protože jsou s nimi na jedné lodi. Když je třeba muž odsouzen, pro rodinu to je komplikace finanční i sociální, dříve, třeba ve středověku, mohla být i bezpečnostní. I děti mají problémy třeba ve škole nebo s kamarády. Proto se ženám v evoluční minulosti vyplácelo stát za svými muži i dětmi a bránit je jako lvice děj se, co děj. Nicméně pokud je pár před rozpadem či pokud si žena svého muže neváží, pozná se to tím, že potápějící loď naopak co nejdříve opouští a za neúspěch viní muže, kterého se v takových případech až štítí. Pokud vidíme takový průběh, bývá to ale známka toho, že manželství bylo buď od začátku účelové, bez lásky, nebo že už delší dobu procházelo krizí," popsal pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.

Během pondělí se k obžalování Andreje Babiše vyjádřil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (61). Poukázal na to, že státní zastupitelství si s kauzou dalo lidově řečeno na čas. "Je to velká ostuda státního zastupitelství, že se s tím nedokázalo vypořádat dřív, ale snad si spravedlnost najde svou cestu," řekl pro ŽivotvČesku.cz k nové skutečnosti s tím, že Andreje Babiše může zachránit, pokud by byl v nadcházejících volbách zvolen prezidentem.

"Jsem přesvědčen, že mu došlo, že jestli se dostane před soud, tak nemůže být neodsouzen a jeho poslední šance je prezidentská imunita," dodal Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz.

Podstatou vleklé a nepřehledné kauzy je skutečnost, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se firma, která ji provozovala, přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci pro malé a střední podniky. Akcie podle vyjádření bývalého premiéra v té době vlastnily jeho děti a partnerka. Na dotaci pro malé a střední podniky by ale farma Čapí hnízdo jako součást Agrofertu neměla mít nárok.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.