Reklama:

Andrej Babiš chce zrušit klasickou maturitu. Studentům hrozí stigmatizace, varuje expert

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 3. 2021

Premiér České republiky Andrej Babiš (66) v souvislosti s epidemií koronaviru uvedl, že chce letos zrušit klasickou maturitu. Studenti by »zkoušku dospělosti« dostali podle toho, jak pracovali po celou dobu studia. "U těch studentů by mohlo dojít k sekundární stigmatizaci," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.

Reklama:

Předseda vlády uvedl, že studenty by letos nečekala klasická maturitní zkouška, ale byli by ohodnoceni podle toho, jaké známky měli z maturitních předmětů během studia střední školy.

"Chci navrhnout udělení úřední maturitní zkoušky všem studentům ze všech typů středních škol. A to i v rámci vzdělávání dospělých, kteří si dodělávají středoškolské vzdělání," řekl Andrej Babiš v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes.

Reklama:

Pokud by studenti s tímto postupem nesouhlasili, mohli by si podle premiéra udělat klasickou maturitu v podobě, v jaké ji pro letošní školní rok připravilo ministerstvo školství.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila sociologa s dotazem, zda by maturanti bez klasické maturity v budoucnu byli ve společnosti znevýhodněni.

"Obávám se, že by mohlo dojít k sekundární stigmatizaci. Máte lidi, u kterých očekáváte, že splní nějakou zkoušku a výsledkem má být posun sociálního statusu, což je právě maturita. Je to zkouška, která je hraniční a je pro naši společnost symbolická. Pokud by se reálně stalo to, co pan Babiš navrhuje, tak by to mohlo sice na jedné straně vést k ulehčení údělu současných maturantů, na druhé straně by se to mohlo negativně vrátit s odstupem několika let. Tedy v okamžiku, kdy ta akutní fáze toho problému, kterému čelíme, pomine a následně se ten systém vrátí do starých kolejí. Protože v ten moment vznikne jeden nebo v horším případě dva ročníky, které měly výrazně jiné podmínky než ty ročníky ostatní. To právě vytváří to sekundární stigma - o tom člověku se pak říká, že není ten pravý maturant," popsal pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář.

Andrej Babiš ke svému návrhu řekl, že celý rok byl a ještě bude pro studenty extrémně náročný, proto by letos měla maturita probíhat nestandardně.

Sociolog Vojtěch Bednář dodal, že pokud by Babišův návrh prošel, z hlediska možné stigmatizace maturantů by pak záleželo, za jak dlouho se česká společnost vrátí k normálu.

"Nemůžeme nyní předvídat, zda k té stigmatizaci dojde, či nikoliv, to nyní nemůžeme říct, protože teď to vidíme perspektivou akutního problému. Ale to riziko tady existuje a bude o to vyšší, čím rychleji se vrátíme do normálu. Pokud by nastala katastrofická varianta, že náš život se do normálu už nevrátí, tak stigmatizace nehrozí, protože prostě bylo nutné nastavit nové podmínky, které platí v pozměněné podobě. Ale pokud se do toho normálu vrátíme poměrně rychle, tak právě může vznikat ta stigmatizace. V krajním případě by pak mohly vznikat společenské tlaky, aby si tu maturitu ex post legimitizovali, což by bylo nepříjemné pro ty maturanty i pro společnost," vysvětil sociolog Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: