Andrej Babiš mladší u soudu řekl, že byl v kauze Čapí hnízdo jen nastrčeným bílým koněm. O kauze Babiš promluvil ministr vnitra Vít Rakušan

Andrej Babiš mladší
Andrej Babiš mladší
Foto: Profimedia
Lucie Tůmová, ČTK | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 16. 9. 2022

Pátým dnem v pátek u Městského soudu v Praze pokračuje hlavní líčení v kauze ohledně neoprávněného čerpání dotací na stavbu multifunkčního areálu Čapí hnízdo. Obžalováni jsou Andrej Babiš (68), poslanec a předseda hnutí ANO, a jeho bývalá spolupracovnice Jana Nagyová (52), která dotační žádost připravovala. Bývalý premiér na dnešním jednání chyběl, chtěl se vyhnout setkání se synem Andrejem Babišem mladším (39), který se v kauze rozhodl vypovídat - na rozdíl od jiných členů rodiny. O tom, že je dobře, že se i mocní oligarchové v Čechách dostanou před soud, se pro ŽivotvČesku.cz rozpovídal ministr vnitra Vít Rakušan (44).

Obžaloba uvádí, že expremiér Andrej Babiš zajistil v roce 2007 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce.

Podle obžaloby to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky.

Andrej Babiš mladší v pátek u soudu v kauze údajného dotačního podvodu při výstavbě areálu Čapí hnízdo řekl, že v sídle Agrofertu podepsal listinu, s jejímž obsahem se neseznámil. Akcie Čapího hnízda ani jiné společnosti v ruce nikdy neměl, odpověděl na dotaz soudce.

Syn obžalovaného předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše tvrdí, že otec na něj převedl akcie Čapího hnízda bez jeho vědomí a udělal si z něj bílého koně.

Babiš junior uvedl, že nějakou listinu podepsal za přítomnosti finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové. Dodal, že tento zhruba dvacetistránkový dokument nečetl celý, protože obsahoval malá písmena či finanční výkazy. Podepsal několik listů, pět nebo šest. Na dotaz soudce doplnil, že nemá ponětí, o jaký typ smlouvy šlo. O tom, že by měl být akcionářem Čapího hnízda, nevěděl, řekl.

Pokračoval tím, že v areálu Čapího hnízda byl mnohokrát, zval ho tam jeho otec už v době, kdy to byla ruina. "Otec říkal, že to kupuje," podotkl Andrej Babiš mladší. Poznamenal, že jedna budova v areálu je vyhrazena pro otce a jeho blízké.

Andrej Babiš starší předem avizoval, že na synovu výpověď se nedostaví. Tvrzení svého syna dlouhodobě odmítá s tím, že jeho potomek trpí schizofrenií a že není způsobilý vypovídat před soudem.

Redakce ohledně probíhajícího soudního jednání oslovila Víta Rakušana s tím, jak si myslí, že celá kauza dopadne. "V zemi, která je opravdu demokratická, by člověk neměl ani tipovat, jak dopadne soud. A už vůbec ne politik, natož ministr vnitra. Soudy jsou nezávislé a já tomu věřím. A věřím, že to dopadne skutečně tak, jak má. Tedy podle zákona a s respektem k právnímu státu. Já vlastně považuji za úspěch i to, a to zaplať pánbůh, že stále žijeme ve státě, kde se i mocní oligarchové a mocní politici k tomu soudu dostat mohou. Byl bych samozřejmě rád, kdyby ta spravedlnost v ČR fungovala o něco rychleji, ale to už je jiná diskuze," uvedl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.