Andrej Babiš nevyloučil spolupráci s ODS. Výsledek voleb bude těsný, odhadl místopředseda této strany

Zleva Petr Fiala a Andrej Babiš
Zleva Petr Fiala a Andrej Babiš
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 8. 2021

Do podzimních voleb zbývá měsíc a půl a předvolební kampaň se přehoupla do horké fáze. Premiér Andrej Babiš (66) nevyloučil po volbách spolupráci s ODS. Místopředseda ODS Martin Kupka (45) je přesvědčen, že sněmovní volby se budou rozhodovat až v poslední fázi. "Můžeme očekávat opravdu velmi těsné výsledky voleb," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Martin Kupka.

Předvolební průzkumy z poloviny srpna na vítězství ve volbách favorizují hnutí ANO Andreje Babiše. Podle agentury STEM by získalo 31,5 procent, podle agentury Kantar pak 27,5 procent. To je poměrně výrazná odchylka, ale i tak se oba subjekty shodují na tom, že ANO je favoritem voleb. O druhé místo se aktuálně přetahují obě protibabišovské koalice. Závěry agentury Kantar ukazují, že SPOLU i spojené síly Pirátů a STAN by dosáhly shodně na 21 procent. STEM uvádí, že SPOLU je již druhá a koalice PirSTAN se propadla na třetí místo.

Tato čísla bere premiér Andrej Babiš s rezervou. "Průzkumy bereme s pokorou. Někdy mám až pocit, že jsou některé přestřelené. Že se spíš někdo snaží uklidnit naše voliče," uvedl premiér pro MF Dnes a nevyloučil spolupráci s ODS. "Volby jsme zatím nevyhráli. Nejlepší by samozřejmě bylo, abychom měli tolik hlasů, že nás nikdo nebude moci obejít. Pokud bude hnutí ANO ve vládě, můžeme dál realizovat svůj program a dotáhnout rozjeté projekty naší úspěšné vlády," odpověděl na přímo dotaz, zda je ODS potenciální koaliční partner.

V ODS je více názorových proudů. Předseda strany Petr Fiala opakovaně odmítl, že by ODS mohla jít do vlády s ANO. Místopředseda ODS Alexandr Vondra (60) v podcastu PoliTalk vládu s ANO připustil, ale odmítl vládu, ve které bude Andrej Babiš. To si Alexandr Vondra představit neumí. Jisté je, že do voleb zbývá pořád ještě více než měsíc a stále se může odehrát mnoho věcí, které rozhodování voličů ovlivní.

"Je úplně zřejmé, že budou rozhodovat poslední týdny před volbami. Všechny ty první tři subjekty mají velmi podobné výsledky. Některým agenturám uteče ANO, jiným agenturám vyskočí či naopak zase klesne jiný subjekt, ale celkově je to jasná zpráva, že můžeme očekávat opravdu velmi těsné výsledky voleb," řekl pro ŽivotvČesku.cz místopředseda ODS Martin Kupka s tím, že cítí pozitivní energii. "Je třeba se s ještě větší vervou pustit do volební kampaně. Na té naší je znát, že je energická, že do ní jdeme s chutí přinést České republice změnu. Myslím si, že tato energie se zúročí do výsledků hlasování," dodal pro ŽivotvČesku.cz zkušený politik.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.