Andrej Babiš přiznal velmi mírnou reakci na vakcínu. Od února se mohou lidé hlásit k očkování

Předseda vlády Andrej Babiš
Předseda vlády Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2021

S koncem prosince Česko převzalo prvních 9750 dávek vakcíny proti covidu-19. Získaly je nemocnice v Praze a Brně. Dalších 19 500 vakcín dorazilo den před Silvestrem. Premiér Andrej Babiš (66) byl prvním, kdo se nechal očkovat. Vedlejší účinky neměl, ale velmi mírnou reakci ano. "Měl jsem odpoledne teplotu asi 37,1, šel jsem si lehnout na hodinu a potom jsem byl v pohodě,“ uvedl.

Na očkování se mohou od 15. ledna registrovat lidé nad 80 let věku a následně od 1. února se pak budou moci hlásit všichni obyvatelé Česka. Očkovací termín dostanou podle různých kritérií a faktorů. Podle slov premiéra Andreje Babiše jde zejména o věk, zdravotní stav a vykonávané zaměstnání, uvedl to v neděli v televizi Prima.

Zdravý člověk, kterému je 66 let, dostane termín později než například o rok mladší zájemce s vysokým tlakem, obezitou nebo závažným onemocněním plic. Přihlašovat se bude možné přes internet nebo prostřednictvím praktických lékařů či telefonicky na lince 1221.

Velmi diskutovaným tématem je, že řada lidí má z očkování obavy. Strach u nich narůstá zejména z nevědomosti. Klasickou otázkou je, jaké vakcína způsobí vedlejší účinky. Pro ŽivotvČesku.cz promluvil epidemiolog Roman Prymula, který vyvrací nepravdy, mezi něž patří různé nepodložené spekulace.

"Reakce jsou zpravidla mírné či střední a do 24 hodin odezní. Nejčastěji se uplatňuje bolest v místě vpichu, únava, bolest hlavy, bolest svalů, zimnice, bolest kloubů, horečka, otok v místě vpichu, zarudnutí v místě vpichu, nevolnost," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.