Andrej Babiš promluvil k národu. Ve svém novoročním projevu mluvil zejména o epidemii a krizi

Předseda vlády Andrej Babiš
Předseda vlády Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 1. 2021

S novoročními projevy dnes vystoupili šéf Senátu Miloš Vystrčil a předseda Sněmovny Radek Vondráček. V pátek večer se k nim přidal předseda vlády Andrej Babiš (66), jehož slova se týkala zejména epidemie koronaviru.

Na Nový rok se předseda vlády rozhodl vystoupit podobně jako předsedové obou parlamentních komor. Babišův projev se nesl v duchu epidemie, o které se v létě vyjadřoval jako o zvládnuté. To se ale nepotvrdilo a Česko aktuálně má historicky nejvyšší nárůsty počtu pozitivních případů.

Ve svém projevu se omluvil živnostníkům a podnikatelům za současná opatření, která pro mnoho z nich jsou likvidační. "Mnozí živnostníci a podnikatelé se najednou ocitli bez klientů a bez pravidelného příjmu. Sám dobře vím, jak je těžké vybudovat úspěšnou firmu, kolik to vyžaduje času, úsilí a odříkání. Dobře vím, co pro živnostníky znamenala všechna opatření, která jsme museli přijmout. Je mi to líto a omlouvám se, ale volili jsme mezi špatným a horším a v této situaci lidské zdraví a životy musely dostat přednost,“ řekl ve svém projevu Andrej Babiš a dále poukázal na jarní vlnu epidemie. Podle premiéra se ukázalo, kolik mezi námi žije neznámých hrdinů.

"První žena, která si sedla k šicímu stroji a ušila první roušku. První člověk, kterého napadlo zorganizovat nákupy pro seniory a doručit je k nim domů," vyjmenoval příklady.

V závěru vyzval občany, aby ještě několik měsíců vydrželi, a to do doby, než bude populace z větší části proočkovaná.

Česko do nového roku vstupuje s indexem rizika koronavirové epidemie na dosud nejvyšší úrovni. K dnešku stoupl na 90 bodů ze sta a zůstává v nejvyšším pátém stupni pohotovosti, který mimo jiné znamená komunitní šíření nákazy.

Vláda Andreje Babiše je v poslední době výrazně kritizována, a to zejména kvůli špatné komunikaci s lidmi a chaotickým postupům při vyhlašování restrikci. Prezident Miloš Zeman k lidem promluvil už 26. prosince ve vánočním poselství.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.