Andrej Babiš řekl, ať si fotky za dva miliony řeší Alena Schillerová sama. Ostře zareagovala prezidentská kandidátka Klára Long Slámová

Monika Babišová s manželem
Monika Babišová s manželem
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 28. 1. 2022

Poslankyně za hnutí ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová (57) proslula tím, že kromě práce se ve funkci intenzivně věnovala sdílení fotek na sociální sítě Facebook a Instagram. Nyní se zjistilo, že její prezentace nebyla zadarmo. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila bývalého premiéra Andreje Babiše (67), zda mu takový postup přijde vhodný. Stranický šéf Aleny Schillerové uvedl, že není jejím mluvčím. Jednání bývalé ministryně Babišova kabinetu odsoudila také prezidentská kandidátka Klára Long Slámová (44) či Miroslav Kalousek (61).

Zpravodajský web Seznam Zprávy přišel se zjištěním, že prezentace bývalé ministryně financí na Instagramu a Facebooku stála stát 1,93 milionu korun. O perfektní prezentaci se starali kameraman Jakub Konečný a fotograf David Šedivý. Podle hrubých propočtů si přišli na 75 tisíc korun měsíčně.

Ministerstvo financí ještě těsně před říjnovými volbami tvrdilo, že tehdejší šéfka státní kasy si Instagram dělá sama. "Ministerstvo financí konstatuje, že nezaměstnává ani nenajímá žádné fotografy. Pořizování fotografií je okrajovou součástí běžné pracovní náplně pracovníků. Je třeba zdůraznit, že své sociální sítě si ministryně financí spravuje primárně sama, a ministerstvu financí proto není znám původ veškerých fotografií zde umístěných," odpovídal tehdy resort na novinářské dotazy.

To Alena Schillerová v pátek vyvrátila, když se začala hájit, že Konečný a Šedivý pracovali pro celé ministerstvo. Poslankyně ANO také uvedla, že nerozhodovala o tom, jak vysokou odměnu najatí profesionálové dostanou.

Otrávený z kauzy je Schillerové stranický šéf Andrej Babiš, který ji na ministerstvo dosadil. Pro ŽivotvČesku.cz předseda ANO vzkázal, že nehodlá za bývalou ministryni mluvit a skandál vysvětlovat. "Obraťte se na paní Schillerovou. Její vyjádření je v médiích. Nejsem její mluvčí," vzkázal Babiš, který v minulosti Schillerové důvěřoval.

Současný ministr financí Zbyněk Stanjura (57) ke skandálu přistoupil s úsměvem, když pro Seznam Zprávy uvedl, že je vidět, že Schillerová nebyla jen »ministryně dluhů, ale také ministryně Instagramu

Poměrně ostře na instagramový skandál reagovala prezidentská kandidátka Klára Long Slámová. "Paní Schillerová opravdu není a ani nebude jediná, kdo si z nás prostě dělá srandu. Ono je jich totiž víc, jen to mnozí lidé nevidí, nebo nechtějí vidět. A bude jich víc. Nehledě na to, že ona a jí podobní rotují neustále ve funkcích. Tahle rotace by právě snad každého mohla trknout, když se rozmýšlí, komu vyjádří nějakou svou podporu," uvedla pro ŽivotvČesku.cz. Detailní vyjádření pak advokátka umístila na své sociální sítě.

K tomu, zda by poslankyně Schillerová měla peníze vrátit, se Klára Long Slámová nevyjádřila. Je o tom ale přesvědčen Miroslav Kalousek (61), který resort financí vedl v letech 2007 až 2009. "Vynakládat takové peníze na vlastní propagaci považuji za arogantní výsměch daňovým poplatníkům. Bylo by na místě, aby se paní poslankyně Schillerová omluvila a zaplatila tyto náklady ze svého," sdělil člen TOP 09 pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.