Andrej Babiš řekl, co se mu nepovedlo jako premiérovi. Povedlo se všechno. Jen neumím vybírat ministry, přiznal

Bývalý premiér ČR Andrej Babiš
Bývalý premiér ČR Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 19. 12. 2021

Prezident Miloš Zeman (77) v pátek 17. prosince jmenoval vládu Petra Fialy (57) a minimálně na nějakou dobu tak skončila éra Andreje Babiše (67). Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila nyní již bývalého premiéra s dotazem, jak hodnotí své roky na postu předsedy vlády, na co je hrdý a co by naopak udělal jinak. Otevřeně se zkritizoval za jedinou věc. "Nemám pokaždé šťastnou ruku při personálních otázkách. Jak rád říkám, ministři nerostou na stromech, a mně se v těch krizových covidových časech občas nepodařilo vybrat toho správného," uvedl Andrej Babiš pro ŽivotvČesku.cz.

Psal se říjen 2017, když hnutí ANO vyhrálo volby do Poslanecké sněmovny a ještě téhož měsíce prezident pověřil Andreje Babiše jednáním sestavení nové vlády. V prosinci téhož roku ho pak jmenoval premiérem, kterým zůstal až do letošního roku. Letošní volby do Poslanecké sněmovny vyhrála koalice SPOLU a tak se novým premiérem se v pátek stal Petr Fiala. Andrej Babiš se nyní už jako opoziční poslanec ohlédl zpátky za uplynulými lety, která hodnotí jako úspěšná.

"Hrdý jsem na to, že naše vláda vydržela celé čtyři roky. Ta pod mým vedením bude dokonce na dny nejdéle sloužící ze všech dosavadních českých vlád. A já si myslím, že stabilita je něco, co bylo v těchto těžkých časech zdravotnické a energetické krize ohromně důležité. Samozřejmě osobně jsem hrdý i na to, jak se mi dařilo bojovat za zájmy České republiky v Evropě. Bavilo mě to, cítil jsem, že tu můžu být naší zemi prospěšný, a proto jsem do jednání na půdě Evropské rady dával vše. A myslím si, že za ty čtyři roky jsem toho prosadil dost. Dovezli jsme domů až 1000 miliard. Osobně jsem bojoval čtyři noci a pět dní a svou urputností jsem získal navíc 42 miliard pro české občany. Už v červnu 2018 jsme zas po velkém boji zablokovali kvóty na migranty a zásadně jsme odmítli ilegální migraci. Prosadili jsme jádro a plyn jako tranzitní energetický zdroj. Bylo to hodně o osobních vztazích. Já si tu našel mnoho přátel, kteří mi budou chybět a kteří mě i České republice mnohokrát pomohli. Myslím, že ani oni na nás nebudou vzpomínat ve zlém. I když to občas byla tvrdá jednání, bylo tu o nás slyšet, byli jsme aktivní a měli návrhy, které jsme v zájmu naší země prosazovali, o což se v Bruselu snaží všechny země," pochválil se Andrej Babiš ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz.

Přestože nyní již bývalý premiér uznává, že jeho vládě se ne vše povedlo, otevřeně se zkritizoval pouze za jedinou věc. Česko bylo v uplynulých měsících zemí několika ministrů zdravotnictví, jejichž přístup k pandemii byl odlišný. Do září 2020 byl ministrem zdravotnictví Adam Vojtěch (35), kterého nahradil epidemiolog Roman Prymula (57). Ten ale na postu vydržel pouhých 5 týdnů a následně úřad převzal koncem října 2020 lékař Jan Blatný (51). Ten byl v dubnu příštího roku nahrazen rovněž lékařem Petrem Arenbergerem (63), kterého koncem května nahradil navrátivší se Adam Vojtěch. Právě tato škatulata považuje Andrej Babiš za svou velkou chybu.

"Co bych udělal jinak? Tak já nemám pokaždé šťastnou ruku při personálních otázkách. Jak rád říkám, ministři nerostou na stromech, a mně se v těch krizových covidových časech občas nepodařilo vybrat toho správného. Zároveň platí, že kdo nic nedělá, nic nezkazí. My jsme za ty poslední roky pracovali jako nikdy před tím, při covidových vlnách jsme měli online vlády prakticky neustále, hledali ta správná řešení, jak ochránit zdraví českých občanů a zároveň tu situaci zvládnout i ekonomicky. Ne všechno se povedlo, stalo se spousty chyb, ale já mám fajn pocit, že jsme všechny naše kroky dělali v dobré víře, s tím nejlepším vědomím a svědomím. Navíc, teď, když odcházíme, covidová čísla klesají, takže i naše poslední opatření, fungují. Nové vládě každopádně přeju, ať tak těžké chvíle jako my už neprožívá a může se věnovat dalšími růstu. Podle mnoha jasných parametrů naše země i přes to těžké období vzkvétá, daří se nám tak jako nikdy před tím v historii. Pevně proto věřím, že na naši práci nová vláda plynule naváže a třeba historie ji jednou docení," dodal pro ŽivotvČesku.cz Andrej Babiš, který z kritiky sebe samého znovu pozvolna navázal na sebechválu.

Zcela jiný názor na vládu Andreje Babiše než samotný Babiš na ni má Miroslav Kalousek, který s ní nikdy spokojen nebyl a vždy ji kritizoval. Jmenování nové vlády proběhlo v den jeho narozenin a považoval to za pěkný dárek, o kterém se mu ještě před několika měsíci nesnilo. Před volbami pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že pokud by se premiérem znovu stal Andrej Babiš, přestala by platit pravidla stanovená v ústavě a vznikla by oligarchie východního typu. Zatímco bývalý předseda vlády při hodnocení své vlády slovy chvály nešetřil, Miroslav Kalousek přišel na jedinou věc, za kterou by ji mohl pochválit.

"Určitě bych Babišovu vládu pochválil za navyšování platů učitelů. To, že to nedělala na úkor jiných zbytečných výdajů, ale dělala to jen na dluh, to je věc, za kterou ji už zase pochválit nemohu," řekl Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.