Reklama:

Andrej Babiš si pochvaluje konec testů zdarma. Nová vláda chystá změny. Lékař varuje před šlendriánem

Koronavirus - ilustrační foto
Koronavirus – ilustrační foto
Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 25. 10. 2021

Od 1. listopadu přestanou být testy prokazující tzv. bezinfekčnost hrazeny z veřejného pojištění. Podle dosluhující vlády to váhající občany donutí k očkování, nadšení z tlaku na neočkované již vyjádřil premiér Andrej Babiš (67) ve své nedělní relaci Čau lidi. V Česku ale dochází k politické výměně a není zřejmé, jak se k testování postaví nový kabinet. "Umím si představit, že testování zdarma bude v regionech, kde nákaza stoupá," uvedl pro ŽivotvČesku.cz místopředseda ODS Martin Kupka (45). Podle odborníků přináší placené testování pozitiva i možná rizika. "Pokud zastavíme proplácení, tak pak musíme udělat i ten druhý krok, tedy velmi striktně kontrolovat certifikáty o tzv. bezinfekčnosti, pak to má smysl," řekl pro ŽivotvČesku.cz lékař Radek Mounajjed.

Reklama:

Vláda zvýšila tlak na neočkované Čechy a snaží se je k vakcinaci donutit tím, že od 1. listopadu přestanou být testy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Výjimku mají osoby mladší osmnácti let, lidé se zahájeným očkování a lidé, kteří mají potvrzení od lékaře, že se nemohou nechat očkovat. Od 1. listopadu se zároveň zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U PCR testů ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin. Jedním z dalších protikoronavirových opatřeních je i to, že personál restaurací bude muset od listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti.

Premiér Andrej Babiš si pochvaluje, že nátlak na občany zafungoval, lidé se raději dávají naočkovat, než aby si platili testy z vlastní kapsy. Zájem o vakcínu začal v posledních dnech rychle stoupat. "Obrovský boom v očkování. Lidi mají neuvěřitelný zájem. Vidíme to všude, na Hlavním nádraží i v nemocnicích. Moc děkujeme za všechny. Vláda totiž rozhodla, že od 1. 11. nebudou pojišťovny hradit testy. A funguje to," vyjádřil se spokojený premiér na svém facebookovém profilu.

Reklama:

Někteří odborníci ale vyjádřili obavy, že řada lidí se očkovat nenechá a testy bude obcházet. Česko by tak během pár dnů mohlo ztratit data o epidemii, která na základě testování dosud těžila. Z konce proplácení testů má obavy také epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar. Podle něj Česko ztratí data a kolem Vánoc se zjistí, že epidemie se výrazně rozjela.

"Testování je společně s očkováním nejlevnější formou kontroly epidemie. Nárůst hospitalizací při velkém množství vážně nemocných pacientů způsobí z krátkodobého i dlouhodobého hlediska daleko větší finanční ztráty. Návrh na vypnutí úhrad preventivního testování nepovažuji za šťastný. Do konce roku by to mělo zůstat v režimu proplácení v určitých intervalech. Částečně tím ztratíme časný přehled o pohybu viru v populaci. Nepochybně to povede k poklesu počtů testovaných osob a bude hrozit, že o svátcích se virus rozšíří do rodin na různé generace a po Vánocích opět významně stoupne úmrtnost," řekl Rastislav Maďar pro ŽivotvČesku.cz.

Podle šéfa Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petra Smejkala je dobře, že stoupá tlak na neočkovanou část populace. Petr Smejkal také volá po důsledných kontrolách, aby nikdo nemohl systém obejít. "S rozhodnutím ministerstva zdravotnictví souhlasím a doufám, že to bude lidi motivovat k tomu, aby se nechali očkovat. Platit si pořád za test je nepříjemné a finančně náročné. Máme problém s vynucováním práva. Platí, že do uzavřených prostor nikdo nemůže bez TNO, tedy test, prodělání nemoci, či očkování. To je třeba kontrolovat, nemůžeme se na to dívat tak, že než něco zavedeme, tak budeme přemýšlet, že někdo bude podvádět, proto to nezavedeme, takový postup je špatný. V tomto státě musíme přidat na tom, abychom uměli právo vynutit a aby se opatření dodržovala," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Petr Smejkal.

Podobného názoru je také Radek Mounajjed z iniciativy Lékaři pomáhají Česku. Je přesvědčený, že ukončení hrazených testů bude dobrým krokem jen za předpokladu, že budou fungovat důsledné kontroly. Pokud bude panovat šlendrián či kontroloři budou benevolentní, k pozitivnímu vývoji to nepovede. "Situace s testy má dva aspekty. Pokud chceme lidi přesvědčit, že je výhodnější se nechat naočkovat, protože vakcína je zdarma a pro všechny a do restaurace či do divadla mě nepustí bez platného certifikátu o očkování nebo o testování, tak když to testování přestane být placené, tak se lidi raději naočkují, protože ví, že budou muset jinak za testy platit, jinak se na akci nedostanou. Pokud ale zastavíme proplácení testů a zároveň budeme benevolentní při pouštění lidí na velké akce či do restaurací, tak je to velká chyba. Pokud tedy zastavíme proplácení, tak pak musíme udělat i ten druhý krok, tedy velmi striktně kontrolovat certifikáty, pak to má smysl. Naším cílem není do nekonečna se testovat, ale nechat lidi naočkovat," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný lékař.

Otázkou ale je, jak dlouho od 1. listopadu nastavené změny vydrží. V Česku totiž probíhá předávání politické moci a nově vznikající vláda nemá na problematiku testů stejný názor, jako měl a má Babišův kabinet. Předseda Pirátů Ivan Bartoš v minulosti opakovaně uvedl, že pokud vláda něco vyžaduje, musí zajistit hrazení. Podle Bartoše je ukončené hrazení testů krok špatným směrem. Ukončené hrazení testování kritizovala také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní se jedná o špatný krok, který nepovede k tomu, že se podaří proočkovat velkou skupinu váhajících a odmítačů očkování. Pekarová Adamová jednoznačně nesouhlasí se zastavením proplácení testů.

Se zajímavým návrhem pracuje místopředseda ODS Martin Kupka. Ten pro ŽivotvČesku.cz popsal, že zavádění placených či neplacených testů by »klouzalo« podle intenzity epidemie a mohlo by se řídit i podle lokálních pravidel. V klidné době by si lidé testy hradili z vlastní kapsy, při zhoršení situace by testy byly hrazeny.

"Nová vláda by měla určit hranice, kdy se epidemie šíří takovou rychlostí, že hrazené testování pro stát nese více užitku, než představují náklady. Vláda by měla určitě hranici na základě incidence nebo ještě lépe na základě počtu hospitalizovaných osob určit, při jakém počtu testování znovu začne stát hradit. Je jasné, že testování pro zdravotní systém představuje velké náklady, pak se může stát, že nebudou zbývat finanční prostředky pro běžnou pomoc těm, kteří ji nejvíce potřebují, jako jsou třeba onkologičtí pacienti. Takže pokud počet pozitivně testovaných či hospitalizovaných začne stoupat, tak se znovu vrátit k hrazenému testování, to se ale dá udělat i po regionech, hrazené testování lze zařídit v místech, kde epidemie nabývá na síle, od začátku říkáme, že je nutné postihovat ohniska," vysvětlil Martin Kupka pro ŽivotvČesku.cz. Otázkou také je, kdy bude nová vláda sestavena a ministři se ujmou svých resortů, střízlivý odhad politiků i politologů hovoří o termínu ke konci roku 2021.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: