Andrej Babiš už nepočítá s Adamem Suomi Vojtěchem: Expremiér představil ve své stínové vládě jeho nástupce

Andrej Babiš a Adam Vojtěch
Andrej Babiš a Adam Vojtěch
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 1. 2022

Finsko už volá, Finsko už volá... Tak by se s nadsázkou dal popsat start diplomatické mise bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (35). V zemi, která je největším producentem dřeva v Evropě, bude vykonávat funkci velvyslance. Podle posledních kroků bývalého premiéra Andreje Babiše (67) se dá s jistotou říct, že s ním už nepočítá. Ve svém konceptu stínové vlády představil jeho nástupce, tím je poslanec a gastroenterolog Julius Špičák (69). Pro ŽivotvČesku.cz ohledně stínové vlády promluvil politický expert Karel Komínek.

Andrej Babiš, který se pasoval do role lídra opozice, už má zase svou vládu. Ale jen stínovou. Přitom před dvěma lety tvrdil, že pokud jeho hnutí ANO prohraje volby, odejde z politiky. Teď představil i náhradníka za Adama Vojtěcha, který byl dvojnásobným ministrem zdravotnictví a coby velvyslanec se stane vedoucím českého zastupitelského úřadu ve Finsku, jinými slovy bude řídit tamější ambasádu. 

Pro ŽivotvČesku.cz o projektu stínové vlády promluvil politický expert. "Máte designovaného člověka, ten vám plní konkrétní roli, hlídá stejnou agendu jako vládní ministr. Je udržován v povědomí veřejnosti jako odborník pro danou problematiku. Nabízíte alternativu k tomu, co vláda předvádí, a zároveň budujete portfolio lidí, kteří mají kompetence se vyjadřovat k jednotlivým rezortům," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor Karel Komínek.

Stínová vláda samozřejmě o ničem nerozhoduje, ale její členové při mediálních diskuzích a vyjádření budou říkat, co by dělali lépe a jinak.

Adam Vojtěch se stane v historii sedmým velvyslancem Česka ve Finsku. Půjde ale o první případ, kdy jím nebude kariérní diplomat. Exministr ve funkci vystřídá Ivana Jukla, který řídil velvyslanectví v Helsinkách od listopadu 2016. Oficiálně začne Vojtěchovi diplomatická mise, až finskému prezidentovi Saulimu Niinistömu předá pověřovací listiny v jeho prezidentském paláci.

"Designovaný velvyslanec České republiky ve Finské republice, pan Adam Vojtěch, nastoupil na ministerstvo zahraničních věcí v závěru roku 2021, a to k takzvané předvýjezdové přípravě, která je povinná pro všechny vyjíždějící zaměstnance. Předpokládaný termín vyslání byl stanoven na první čtvrtletí 2022," uvedla pro portál Aktuálně.cz mluvčí ministerstva Lenka Do.

Adama Vojtěcha schválila coby velvyslance minulá vláda Andreje Babiše, jeho nominaci následně stvrdil prezident Miloš Zeman a podpisem také Andrej Babiš.

Adam Vojtěch se nyní ke své blížící se misi vyjádřit nemůže. V aktuální fázi, tedy předvýjezdové přípravě, mu to zapovídají diplomatické zvyklosti. Redakci ŽivotvČesku.cz tak na dotazy neodpověděl.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.