Andrej Babiš v reakci na změnu volebního zákona: Ústavní soud se snaží ovlivnit výsledky voleb

Předseda vlády Andrej Babiš
Předseda vlády Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Publikováno: 3. 2. 2021

Ústavní soud se snaží podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ovlivnit politickou situaci v zemi a otřásá důvěrou lidí v ústavní systém. Měnit pravidla v průběhu hry je nestandardní. Předseda soudu Pavel Rychetský není podle Babiše nestranným ústavním soudcem, snaží se ovlivňovat výsledky voleb a premiéra napadá v médiích. "Jsem si vědom, že (rozhodnutí soudu) musím respektovat a není proti tomu žádné obrany," uvedl Babiš. Jde podle něj o cestu, jak ho dostat z politiky.

Babiš nepovažuje za reálné, že Sněmovna by se shodla rychle na novém znění zákona. "Načasování je jasný důkaz, že jde o účelové politické rozhodnutí. Ústavní soud způsobí to, že další vlády budou neakceschopné, Sněmovna nefunkční, bude téměř nemožné udělat vládní většinu," uvedl Babiš. Dodal, že se mění pravidla, která platila dvacet let. "Jde o další způsob, jak odstranit Babiše z politiky," doplnil.

Vyzval Rychetského, aby se vyjádřil k tomu, zda bude za opoziční hnutí STAN kandidovat za dva roky na funkci prezidenta.

Soud zrušil část volebního zákona kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do Sněmovny získání pěti procent hlasů. Soud škrtal i v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů. Nález nemá časový odklad, dopadne už na letošní podzimní sněmovní volby.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.