Andrej Babiš vyhodil Romana Prymulu z vlády. Hledá za něj náhradu, Adama Vojtěcha vyloučil

Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia.cz
Publikováno: 23. 10. 2020

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal ministra zdravotnictví Romana Prymulu (za ANO), aby rezignoval na svou funkci. Pokud tak neučiní, odvolá ho, řekl dnes premiér novinářům.

Prymula podle něj zásadně pochybil schůzkou v restauraci, po které ho vyfotografoval deník Blesk. Chování ministra v době, kdy jsou restaurace podle nařízení vlády s ohledem na koronavirovou epidemii uzavřené, je podle Babiše šokující a katastrofální a nedá se omluvit.

Premiér bude o změně ministra zdravotnictví jednat odpoledne s prezidentem Milošem Zemanem. Urychleně hledá náhradu za Prymulu. Není to podle něj jednoduché, ale věří, že nástupce vybere ještě dnes, aby se mohl účastnit pondělního jednání vlády. "Mluvil jsem se dvěma kandidáty, musím to vyřešit do času schůzky s panem prezidentem, protože spěcháme," uvedl. Vyloučil, že by se do funkce mohl vrátit předchozí ministr Adam Vojtěch (za ANO).

Babiš zároveň požádal Jaroslava Faltýnka o rezignaci na pozici prvního místopředsedy hnutí ANO kvůli středeční schůzce s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO) v restauraci. Faltýnek je od roku 2013 šéfem poslaneckého klubu ANO, o dva roky později se poprvé stal prvním místopředsedou hnutí. Od té doby zastává obě funkce nepřetržitě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.