Andrej Babiš vytáhl téma ilegální migrace. Pro ANO to může být před volbami výhodné, míní politolog

Předseda vlády Andrej Babiš
Předseda vlády Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 18. 5. 2021

Premiér Andrej Babiš (66) začal znovu skloňovat téma ilegální migrace, konkrétně ve svém pravidelném nedělním videu a také v médiích. Čísla ilegální migrace dle jeho slov stoupají, boj Evropy proti pašerákům není dostatečný a téma hodlá řešit na Evropské radě. Podle veřejnosti by ale měl předseda vlády ještě intenzivně řešit pandemii a mnozí lidé si myslí, že o tématu migrace nyní hovoří proto, že na něj slyší potenciální voliči. "Vytáhnout to teď dává smysl v kontextu toho, že tu máme Piráty, kteří mohou být označováni za někoho, kdo má k migraci vlažnější postoj," uvedl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Podle premiéra je policie při řešení ilegální migrace aktivní a není možné dopustit, aby Česká republika akceptovala, že přes nás přejíždějí do jiných zemí. Téma Andrej Babiš otevřel po dlouhé době, kdy o něm zřejmě i s ohledem na pandemii koronaviru nehovořil. Podle opozičních politiků jde jen o promyšlený předvolební krok, kterým chce přilákat voliče své straně.

"Opravdu je vidět, že v rámci hledání témat před volbami, kdy z různých důvodů není pro ANO dobré vracet se k pandemii a řešit záležitosti související s ní, se v jeho kampani do popředí posouvají věci, které mohou nějakým způsobem působit na voliče atraktivně," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

"Je tady starší historie. Andrej Babiš s migrací v určité podobě už před pandemií pracoval. Nepracoval s ní z hlediska efektu pro voliče nijak špatně, bylo to flexibilní manévrování. Vytáhnout to teď dává smysl v kontextu toho, že tu máme Piráty, kteří mohou být označováni za někoho, kdo má k migraci vlažnější postoj. V rétorice pana premiéra se to potom může změnit v někoho, kdo je v danou chvíli obhájcem migrantů," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz odborník na politiku.

Ve svém videu Andrej Babiš připomenul, že s Viktorem Orbánem bojoval proti návrhu kvót. "Česká republika bude rozhodovat o tom, kdo zde bude žít a pracovat, nikoliv Evropská unie," řekl pak předseda vlády v pořadu 360⁰.

"Tento tón není nic nového, asi je dost pravděpodobné, že to v rámci kampaně během léta ještě zesílí. Práce s migrací jako taková není jen doménou SPD Tomia Okamury, používají to i další politici. Nikdo neví, jak moc intenzivní, to před volbami bude, to může záviset na vícero faktorech. Může se objevit nová vlna migrace do Evropy, to není vyloučené, a v tu chvíli bude dávat větší smysl s tím víc pracovat. Pro ANO to pak může být výhodné. Je ale dobré pořád vnímat, že migrace z Afriky a Asie se v letech 2014-2016 České republiky téměř fyzicky nedotkla," doplnil politolog Lubomír Kopeček pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.