Andrej Babiš vyzval Adama Vojtěcha, ať testy zdarma pokračují. Pro ANO je výhodné to udržet do voleb, říká expert

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 8. 2021

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (34) několikrát uvedl, že od září skončí testy hrazené z veřejného pojištění. Jenže do celé záležitosti se nyní vložil premiér Andrej Babiš (66) a svolal schůzku, po které by mělo testování zdarma pokračovat. "Je zjevné, že zrušení testů zdarma či jejich omezení na velmi úzkou skupinu lidí není zrovna populární. Z hlediska ANO dává smysl to zdržet alespoň do voleb," zhodnotil premiérovu motivaci pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Vedení ministerstva zdravotnictví od pondělního rána znovu řeší, pro koho zůstanou na podzim testy zdarma. Adam Vojtěch několikrát oznámil, že nevidí důvod, aby od září testy »za zábavou« byly hrazeny z veřejného pojištění, jenže nyní se do celé věci vložil premiér Andrej Babiš.

Podle informací webu Seznam Zprávy se v pondělí konala na ministerstvu schůzka, jíž se kromě Babiše a Vojtěcha zúčastnili mimo jiné také vedoucí centrálního řídícího covid týmu Petr Šnajdárek nebo zástupce hlavní hygieničky Jan Marounek. Na schůzce mělo zaznít, že premiér si přeje, aby testy zdarma pokračovaly i v září. Což dává smysl nejen z medicínského hlediska.

"Je zjevné, že zrušení testů zdarma či jejich omezení na velmi úzkou skupinu lidí není zrovna populární. Z hlediska ANO dává smysl to zdržet alespoň do voleb. Testování jako takové při nevysoké proočkovanosti je nástrojem, který může brzdit nové rozeběhnutí pandemie. Dává to tedy smysl i z hlediska medicínského. Přestat testovat ve chvíli, kdy máme asi 40 procent populace neproočkované, je rizikové. Sousední Rakousko hodlá testovat dál zdarma a nemá v úmyslu s tím přestat," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Lubomír Kopeček.

Konečná podoba nařízení o pokračujícím bezplatném testování ještě není známa. Předpokládá se, že už v pondělí odpoledne by ministerstvo zdravotnictví mohlo celou věc veřejně komunikovat.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.