Andrej Babiš zakročil kvůli uznávání protilátek: Chci od ministerstva, ať to jasně vyřeší jako v Rakousku, řekl premiér

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 7. 2021

Premiér Andrej Babiš (66) vyzval ministerstvo zdravotnictví, ať začne řešit problematiku uznávání protilátek na covid-19, podobně jako je tomu v Rakousku. Tam jsou protilátky brány jako alternativa k očkování. Premiér se k tomu odhodlal i na základě případu své dcery Vivien (20), které lékaři očkování nedoporučili právě kvůli vysoké hladině protilátek. "Já chci od ministerstva, aby tuto problematiku jasně vyřešili jako v Rakousku," sdělil premiér v úterý dopoledne pro ŽivotvČesku.cz.

Premiér Andrej Babiš začal intenzivně řešit problematiku uznávání protilátek k prokazování bezinfekčnosti. Na tomto principu funguje prokazování bezinfekčnosti v Rakousku.

Země od 19. května zavedla pravidlo, že kdo chce jít například do restaurace, může předložit kromě negativního testu, potvrzení o očkování či o prodělání nemoci covid-19 také pozitivní výsledek testu na protilátky. Ten platí po dobu tří měsíců. Test v laboratoři si Rakušané hradí sami, ceny se pohybují v rozmezí 40 až 70 eur (cca 1000 až 1800 Kč).

Redakce ŽivotvČesku.cz v úterý ráno premiéra oslovila s dotazem, zda bude prosazovat uznávání protilátek, jako je to v Rakousku. "Já chci od ministerstva (zdravotnictví), aby tuto problematiku jasně vyřešili jako v Rakousku," odpověděl Andrej Babiš pro ŽivotvČesku.cz.

Na tuto problematiku upozornil případ Vivien Babišové. Dcera premiéra podle lékařů nemůže podstoupit očkování, protože má v těle protilátky.

"Vivi by se nechala moc ráda naočkovat a je naštvaná, že zatím nemůže. Nechala si totiž nabrat protilátky a má je šíleně vysoké, což nás všechny překvapilo. Znamená to, že musela covid prodělat, ale vůbec o tom neví, nic jí nebylo," řekla Monika Babišová pro Blesk.cz a dodala, že za měsíc bude nutné u Vivien hladinu protilátek překontrolovat.

Někteří odborníci říkají, že rodina českého premiéra postupovala dobře. Další experti ale uznávaní protilátek odmítají. Takový názor zastává také infektolog Petr Smejkal.

"Touto cestou bych se nevydával. To vede k tomu, že lidé si každý měsíc nabírají protilátky a oddalují očkování. Jediným řešením je co největší proočkovanost populace. Zaznamenal jsem, že Vivien Babišová a Jaromír Jágr si nechali změřit protilátky, to ale bohužel není ten správný přístup," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace s tím, že měření protilátek v Česku komplikuje i to, že každý člověk je jiný a nejsou standardizované laboratoře.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.