Andrej Babiš ze sebe ve své kampani dělá mírovou holubici, říká Andor Šándor. Zkresluje ale skutečné pravomoci prezidenta
Prezidentský kandidát Andrej Babiš (68) svou kampaň pro druhé kolo voleb staví především na napadání protikandidáta, generála ve výslužbě Petra Pavla (61). Tomu vyčítá, že se pokusí Česko vtáhnout do války. Pro ŽivotvČesku.cz o takové variantě promluvil bezpečnostní expert a generál v záloze Andor Šándor, který jeho výroky uvedl na pravou míru. Tak daleko pravomoci prezidenta nesahají, sdělil.
První kolo prezidentských voleb zná své vítěze. Na prvním místě se umístil generál ve výslužbě Petr Pavel, kterého volilo 35,4 procenta lidí. Ve volebním duelu se s ním utká bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, jemuž dalo hlas 34,99 procenta voličů. Vyplývá to z konečných výsledků hlasování, které zveřejnil Český statistický úřad.
Kampaň pro druhé kolo voleb, které se konají 27. a 28. ledna, bezprostředně po kole prvním zahájil Andrej Babiš spíše jako antikampaň, založenou z velké části na napadání protikandidáta. Na své tiskové konferenci tak například bývalý premiér vyjádřil nahlas obavu, že jakožto generál ve výslužbě by Petr Pavel mohl chtít Česko zavléci do války.
"Já bych chtěl říct, že je velmi hezké, že Andrej Babiš ze sebe dělá mírovou holubici, ale svými prohlášeními nejenom že hrubě zkresluje možnosti prezidenta, ale zároveň, což považuji ještě za horší, velmi nebezpečně útočí na lidi, kteří to skutečně vnímají vážně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz bezpečnostní expert Andor Šándor směrem k tomu, zda z jeho pohledu riziko, kterým se Babiš ohání, skutečně existuje.
V české republice podle Ústavy válečný stav vyhlašuje Parlament a musí k tomu souhlasit nadpoloviční většina poslanců a senátorů. Role prezidenta je v tomto ohledu spíše marginální. Prezident je sice vrchním velitelem ozbrojených sil, ale jeho vliv na armádu je spíše symbolický, vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz. Pravomoc prezidenta vůči armádě pak spočívá v tom, že hlava státu jmenuje náčelníka Generálního štábu.
"Na co má skutečný vliv, je jeho vojenská kancelář, která ale v tomto ohledu nemá vůbec žádnou pravomoc. Pokud jde o jakékoliv vysílání vojáků či vyhlašování válečného stavu, je potřeba říct, že Česká republika je součástí NATO a těžko si umíme představit, že by vůbec nějak iluzorně vstoupila do válečného konfliktu a zanechala za sebou Severoatlantickou alianci. Právě proto jsme do ní vstoupili, abychom byli součástí nejsilnější vojenské organizace a byli jsme ochráněni před agresí kohokoliv, kdo by se snažil narušit euroatlantický prostor," sdělil pro ŽivotvČesku.cz Andor Šándor.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.