Andrej Babiš zmocněncem pro očkování: To poradil Prchal, nebo to měl vzít Havlíček, ironizuje Šándor

Andrej Babiš a Marek Prchal.
Andrej Babiš a Marek Prchal.
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 20. 12. 2020

Premiér Andrej Babiš (66) už nechce zvláštního zmocněnce pro očkování proti nemoci covid-19. Z jeho slov vyplynulo, že se jím stane sám. Řekl to v neděli novinářům při návštěvě nemocnic v Praze. "Zcela jistě se projeví jeho organizační schopnosti, tak jak to vidíme po celou dobu krize," pro ŽivotvČesku.cz sarkasticky poznamenal bezpečnostní expert Andor Šándor (63), který se diví, že funkci si nepřibral ministr dvou vládních rezortů Karel Havlíček (51).

Premiér Andrej Babiš nejprve uvažoval o tom, že zmocněncem pro očkování se stane bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (56). Uznávaný epidemiolog ale nabídku koncem týdne odmítl s tím, že funkci nechce zastávat z externího místa.

Premiér Babiš pak došel k závěru, že disponuje energií, která mu dovolí přibrat si pozici zmocněnce k vedení vlády i k šéfování hnutí ANO. V neděli také zopakoval, že je Česko na očkování připraveno a vše je prováděno podle plánu. Připustil ovšem, že kampaň ministerstva zdravotnictví k očkování by měla mít vyšší úroveň. "Protože já mám svoje zkušenosti s ministerstvem zdravotnictví, celoroční, takže jsem se rozhodl, že to budu já," uvedl podle České televize premiér.

Bezpečnostní expert Andor Šándor si není jistý, zda se dá očkování řídit jako firma. Šándor také nemá velkou důvěru v Babišovy organizační schopnosti.

"Tím, že se pan premiér učinil zmocněncem pro očkování, tak ti, co se nechtějí dát očkovat, si mohou oddychnout. Zcela jistě se projeví naplno jeho organizační schopnosti, tak jak zatím vidíme po celou dobu krize. Teď ale vážně. Nemyslím si, že premiér by měl dělat tuto práci. Buď mu to poradil Prchal (Marek Prchal je on-line PR poradcem hnutí ANO a autorem velké většiny příspěvků Andreje Babiše na sociálních sítích - pozn. red.), nebo nevím, kdo toto poradil. Premiér má řídit stát a rozhodně nemá řídit očkování. I když chápu, že je to jedna z největších zdravotnicko-logistických akcí. Myslím si, že nějaký úředník s organizačními schopnostmi by to zvládl. Bohužel v dnešní vládě jich moc takových nevidíme," uvedl Šándor pro ŽivotvČesku.cz.

Bezpečnostní expert a generál v záloze pak ale v žertu uvedl, že jedno jméno v současné vládě přeci jen našel. "Vláda by mohla povolat svou největší zálohu, tedy naprosto nepřekonatelného ministra Havlíčka, který má dva resorty, je místopředsedou vlády, mohl by ještě být i zmocněncem. Určitě by nám pak o tom v nepřeberných televizních rozhovorech vyprávěl, jak to všechno jde dobře a jak směřujeme k šťastným zítřkům," dodal pro ŽivotvČesku.cz Šándor.

Kdo je Marek Prchal:

Marek Prchal (1974) je marketingový odborník, který v minulosti pracoval pro řadu institucí, podniků a politických stran. Je autorem řady úspěšných kampaní. Od roku 2013 pracuje pro hnutí ANO. Byl členem volebního on-line týmu ANO při volbách do Poslanecké sněmovny, Evropského parlamentu, Senátu, na Magistrát hlavního města Prahy a v krajských volbách. Zároveň je držitelem řady ocenění ADC Creative Awards »Louskáček« a »Zlatý středník«.

Po výhře hnutí ANO ve volbách do poslanecké sněmovny v roce 2017 Marku Prchalovi veřejně a emotivně - pusou na čelo - poděkoval Andrej Babiš na povolební tiskové konferenci.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.