Andreje Babiše nepotopil ani vlastní syn. Jeho voliči říkají, že možná trochu krade, ale aspoň něco dělá, říká expert

Premiér České republiky Andrej Babiš
Premiér České republiky Andrej Babiš
Foto: Profimedia.cz
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 5. 10. 2021

Neexistuje kauza, která by měla mediální a společenskou sílu a vedla by k rezignaci Andreje Babiše (67). Myslí si to expert na politický marketing Karel Komínek a vysvětlil, proč tomu tak je a důvod, proč voliči hnutí ANO odpustí kauzy, které by jiné lídry smetly z politické mapy. "Zdá se, že voliči hnutí ANO se smířili s tím, že politici ze své podstaty kradou a ohýbají některá finanční pravidla a sypou si do vlastní kapsy. Ale zastánci hnutí ANO argumentují ve smyslu, že politici prostě kradou, možná krade i Babiš, ale my vidíme, že Babiš má i výsledky," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Karel Komínek.

Voliči hnutí ANO s útoky na Andreje Babiše počítají, už si na ně zvykli, už je nic nepřekvapí a neotřese s nimi ani to, když si čtou, že si pořídil přes tzv. offshorové společnosti majetek ve Francii. Takový je v kostce názor Karla Komínka z Institutu politického marketingu. Aby vysvětlil, jak neotřesitelná je nyní Babišova pozice, vrátil se expert na politický marketing do minulosti, kdy Babiš začal lidem říkat, že »ANO není jako tradiční strany«.

"Andrej Babiš se od svého nástupu do politiky snaží budovat značku člověka, který to dělá »jinak«, vždy říkal, že v ANO nejsou tradiční politici, že to jsou lidé, kteří mají zkušenosti z firem. On od začátku buduje očekávání voličů v tom, že ostatní na něj budou útočit a negativně reagovat kvůli tomu, že se snaží tradiční systém narušit. Toto očekávání buduje tak dlouho, že když se nyní něco objeví, tak už to může hodnotit klasickým zvoláním, že je to »kampaň, účelovka a vytáhli to na mě v nevhodný čas«. Všechny věci, které se v minulosti na Babiše objevily, tak už pokryly kompletní spektrum toho, co se myslelo, že by politika donutilo k rezignaci. Žádná z těch věcí se ho ale nedotkla tolik, aby to ke skutečné rezignaci mělo blízko," vysvětlil odborník na politickou komunikaci, který nejnovější kauzu považuje za střípek, který Babiše neohrozí.

"Toto je jen další střípek, o kterém Babiš říká, že se ho to snaží zdiskreditovat. Dnes už je to tak daleko, že cokoliv, co se proti Babišovi objeví, tak je možné skrze tuto interpretaci »shodit pod stůl« a říct, že to někdo udělal účelově, aby se Babiše zbavil. To se dá jednoduše aplikovat přesně na tento nejnovější případ. Voliči už jsou nyní naučení, že je jen otázka času, kdy se zase něco objeví, kdy zase něco udělá »zlá Evropská unie«, kdy něco udělají »zlí čeští novináři«. Z mého úhlu pohledu neexistuje už nic, co by mohlo Andreje Babiše mediálně shodit, aby musel rezignovat. Myslel jsem si, že takovou sílu může mít ten nešťastný vývoj ohledně jeho syna, protože rodina je extrémně citlivá věc a tady se jedná o něco jiného, než dosud veřejnost znala. Když si na vás stěžuje vlastní syn a označuje vás za špatného člověka, tak to o vás vypovídá více, než jakákoliv jiná kauza. Zdá se ale, že i toto se hnutí ANO podařilo interpretovat tak, že syn není mentálně v pořádku a manipulují s ním nějací nastrčení lidé k vytváření negativní kampaně," zhodnotil Karel Komínek s tím, že když Babiš politicky »přežil« tuto rodinou kauzu, tak už »přežije« zřejmě všechno.

"Hnutí ANO bude i tuto nejnovější kauzu interpretovat tak, aby to v lidech vyvolalo pocit ohrožení. »Zase na nás někdo útočí. Voliči, dejte jim najevo, že si nenecháme líbit takové praktiky, pojďte k volbám,« tak bude znít sdělení, které ANO bude chtít nyní využít," je přesvědčen expert na politický marketing, který dodal, že Babiš se dokázal propracovat do pozice, kdy mu voliči odpustí i možné překračování zákona.

"Zdá se, že voliči hnutí ANO se smířili s tím, že politici ze své podstaty kradou a ohýbají některá finanční pravidla a »sypou« si do vlastní kapsy. Ale zastánci hnutí ANO argumentují ve smyslu, že politici kradou, možná krade i Babiš, ale my vidíme, že Babiš má i výsledky. Pokud si máme vybírat politika, tak víme, že všichni budou krást, důležité je, zda jsou vidět nějaké výsledky, teď se přeci podařilo otevřít dálnici, myslí se na důchodce, přišly dárečky před volbami pro určité sociální skupiny... Hnutí ANO je tedy schopné i ukázat nějaké výsledky, které voliči vnímají," zhodnotil současnou situaci Karel Komínek, který považuje téměř za obdivuhodné, do jaké defenzívy dokázal Babiš zatlačit politické odpůrce.

"Až neuvěřitelné pro mě je, že opozice měla útočit na ANO a zdůrazňovat, co se tady pod vládou ANO za 8 let stalo. Místo toho je to obráceně. ANO varuje před tím, co se stane, pokud by se tady koalice SPOLU a PirStan dostaly k vládě, hnutí ANO se podařilo obě koalice zatlačit do defenzivy," dodal pro ŽivotvČesku.cz Karel Komínek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.