Reklama:

Anna Slováčková před skonem varovně popsala první signály zákeřné nemoci. Opakovalo se to mezi 3. a 4. hodinou ranní

Herečka a zpěvačka Anna Slováčková
Herečka a zpěvačka Anna Slováčková
Foto: Nextfoto
Alena Šindelářová | redaktorka
alena.sindelarova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 8. 4. 2025

Blízcí a přátelé o Anně Slováčkové mluví jako o slunci či andělovi, který vždy svou energií rozzářil místnost. Se zákeřnou rakovinou bojovala zpěvačka s přestávkami šest let. Po její smrti však její odkaz žije dál. Anička si přála, aby lidé, kteří jsou zdraví, začali žít přítomností a ti nemocní, aby neztráceli naději a víru v uzdravení. V jednom z nejsilnějších rozhovorů, ve kterém otevřeně o metastatické nemoci mluvila, popsala příznaky, které ji donutily jít k lékaři. Co aktuálně prožívají rodiče zesnulé zpěvačky, přiblížil pro ŽivotvČesku.cz psycholog Jeroným Klimeš.

Reklama:

Poté, co se Anička Slováčková v roce 2020 vyléčila z rakoviny prsu, oddechla si jen nakrátko. Pár měsíců po ukončení léčby totiž začala kašlat. O prvních příznacích, které přehlížela a lékaři se jim údajně důkladně nevěnovali, promluvila loni začátkem prosince v podcastu Bellis Pink Talks.

Reklama:

"Nějaký čas po propuštění jsem začala kašlat. Hlavně v noci a myslela jsem si zpočátku, že to je nějaké astma od mých kocourů, po nějaké době jsem to začala řešit. Šla jsem za svou doktorkou, udělala mi rentgen plic a nic závažného neobjevila, tak jsem to nechala být, myslela jsem, že je to ještě následek ozařování," popsala Anička, že zpočátku nevěnovala kašli přílišnou pozornost a v nemocnici se nechala odbýt.

Dle jejích slov kašlala vždy mezi třetí a čtvrtou ráno. "Ve stejný čas jsem se budila, když jsem byla poprvé nemocná, tak jsem to přikládala psychice. Lékaři mě pak začali léčit na reflux, který mám odjakživa. Uběhly dva roky, než mi zjistili metastáze na plicích. Šla jsem k paní doktorce na Karlák, kde byl předtím na vyšetření táta, konečně mi někdo udělal sono, CT a dle cétéčka, kam jsem si šla až za měsíc pro zprávu, jsme zjistili, že jsou tam ty mety v plicích a že to všechno začíná nanovo," popsala Anička okamžiky, kdy se dozvěděla, že její diagnóza je vážná.

Ještě půl roku poté ale Anička dle svých slov nechápala závažnost situace. "Měla jsem v těch zprávách napsáno paliativní chemoterapie, ale nevěděla jsem, co to znamená...," popsala zpěvačka.

Význam tohoto termínu jí pak prý po nějaké době vysvětlila přímo lékařka z Kliniky paliativní medicíny. "Řekla jsem jí svůj plán, že bych se přestala léčit a naplno si užila třeba deset nebo dvacet let života. Po několika sezeních mi ale otevřeně řekla, že kdybych se neléčila, byla by to otázka pár měsíců," popsala Anička moment, kdy jí došlo, v jak vážném stavu je.

"Hrozně mi pomohlo to vědět," přiznala s tím, že chce čas, který jí lékaři »vyměřili«, naplno využít k tomu, aby se uzdravila a žila naplno. "Když tady prožiji o rok a půl více než dosavadních devětadvacet let, budu strašně vděčná," řekla otevřeně Anička loni v prosinci. Po necelých pěti měsících Anička Slováčková bohužel zemřela.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila psychologa Jeronýma Klimeše s otázkou, co v současnosti rodiče zpěvačky prožívají.

"To, co nyní prožívají, je obrovská ztráta a nepředstavitelná bolest. Ta bolest bude tím delší, čím méně těch dětí mají. Pokud mají rodiče jedno dítě, budou na něho velmi intenzivně vzpomínat celý život, pokud mají více dětí, ta bolest je stejně obrovská a bude trvat třeba rok, ale skončí to. Lásku většinou rodiče po smrti jednoho dítěte realizují na zbývající děti," popsal psycholog.

"Lidé mají potřebu milovat, a když nemají koho milovat, jsou hrozně frustrovaní. Když jsou ale kolem vás další lidé, kterým můžete lásku předat, například tam běhají vnoučata, je jednodušší to bolestné období překonat," doplnil Klimeš s tím, že období po smrti blízké osoby je velmi silné a bolestné.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: