ANO jasně ovládlo předvolební průzkum. Politolog řekl, s kým bude chtít Andrej Babiš postavit vládu. Svou roli hraje i SPD

Zleva Petr Fiala a Andrej Babiš
Zleva Petr Fiala a Andrej Babiš
Foto: Petr Horník / Právo / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 9. 2021

Podle nejnovějšího předvolebního průzkumu agentury STEM se hnutí ANO dostalo přes 32 procent a odřízlo za sebou obě »protibabišovské« koalice. Podle politologů si ANO začíná intenzivně hledat partnera, kterého osloví kvůli nové vládě. "ODS je určitě pro ANO přitažlivější než SPD. Andrej Babiš by byl určitě raději, kdyby mohl udělat koalici s ODS. Andrej Babiš v tomto končím volebním období koalici s SPD odmítal," řekl pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek, který vidí, že v současné době by SPOLU a PirSTAN většinu ve Sněmovně nezískaly.

Hnutí Andreje Babiše 32,4 procent, SPOLU 20 procent, PirSTAN 18 procent, SPD 11,8 procent a KSČM 5,4 procent. To jsou strany a koalice, které by podle posledního průzkumu agentury STEM pronikly do sněmovních lavic. Podle tohoto průzkumu by většinu nesestavily tzv. »protibabišovské« koalice.

Někteří členové ODS i TOP 09 si to uvědomují a už nyní dali najevo, že by si vládní koalici uměli představit i s odmítaným ANO. Místopředseda ODS Alexandr Vondra (60) či starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (37) se nechali slyšet, že hnutí ANO bez Babiše by nakonec mohlo být pro SPOLU alternativou.

Místopředseda ANO a lídr kandidátky hnutí ve Zlínském kraji Radek Vondráček zase nevyloučil povolební spolupráci s hnutím SPD. Jisté je, že jak ANO, tak i SPOLU začínají hledat možného vládního partnera.

"Ty strany se vymezují proti Babišovi, jedou heslo »antibabiš«, profesor Fiala se dušuje, že udělá koalici jen s PirSTANem, zároveň ale někteří členové těch stran veřejně hovoří o tom, že si koalici s ANO umí představit... To je samozřejmě chování, které nějaké voliče může odradit. Díváme se zatím jen na průzkumy, ale řada těch průzkumů nyní ukazuje, že SPOLU a PirSTAN dohromady většinu mandátů nemají. Ten poslední průzkum ukazuje, že by tyto dvě koalice neměly většinu ve Sněmovně ani náhodou. Realistická úvaha tak je uvažovat nad hnutím ANO. Otázkou je, jak moc taktické je to říkat takto nahlas a naznačovat to ještě dříve, než volby vůbec proběhnou. Ta situace je ale opravdu velmi složitá a komplikovaná, protože řada voličů ODS zase nechce koalici s Piráty. Pokud Petr Fiala říká, že koalici po volbách postaví jen s Piráty, tak to zase může část voličů ODS odlákat a přesunout je třeba k Trikolóře. Ta situace je opravdu velmi zamotaná. Ona to je asi spontánní reakce, ale může to působit i tak, že ODS to má rozehrané na obě strany," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz politolog Josef Mlejnek, který naznačil, že do voleb může výrazně promluvit i kroužkování jednotlivých kandidátů.

"Je tu také právo na kroužkování, takže voliči mohou udělit preferenční hlasy. PirSTAN má zákaz pro své kandidáty, aby aktivně vyzývali ke kroužkování, ale někteří kandidáti koalice SPOLU ke kroužkování už vyzývají. Netroufám si vůbec odhadnout, co může kroužkování udělat se složením poslaneckých klubů. I z tohoto důvodu je velmi složité dělat odhady, kdo s kým půjde do vlády," doplnil Josef Mlejnek s tím, že bude také důležité, zda do Sněmovny proniknou ČSSD, Trikolóra či Přísaha. Až volby rozkryjí tajenku, zda silné strany budou moci při sestavování vlády oslovit i »trpaslíky«, kteří do sněmovních dveří proklouzli s odřenýma ušima.

Podle Josef Mlejnka je ale také vysledovatelné, že pro Andreje babiše je více »sexy« spolupráce s ODS, než možné námluvy s hnutím Tomia Okamury.

"ODS je určitě pro ANO přitažlivější než SPD. Andrej Babiš by byl určitě raději, kdyby mohl udělat koalici s ODS. Andrej Babiš v tomto končícím volebním období koalici s SPD odmítal, připustil s hnutím Tomia Okamury pouze v určitých případech společné hlasování ve Sněmovně," řekl svůj pohled na budoucí povolební vyjednávání Josef Mlejnek.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.