ANO první, Pekarová zpět ve Sněmovně, lidovci s Jurečkou se stále trápí, ukázal volební průzkum. Politolog: Změna by přišla s novým subjektem

Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka
Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 5. 2024

Komentář: Nejnovější volební model agentury Kantar ukázal, že sněmovní volby by nyní vyhrálo opoziční hnutí ANO s 32 procenty hlasů. Na druhém místě by byla s výrazným odstupem vládní ODS s 15,5 procenta. Pokud by vládní strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 stejně jako v posledních sněmovních volbách utvořily společnou koalici Spolu, získaly by 22,5 procenta hlasů. Samostatně by se teď lidovci do Sněmovny podle průzkumu nedostali a TOP 09 by byla právě na pětiprocentní hranici pro získání poslaneckých mandátů. Podle Josefa Mlejnka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se preference stran drží kontinuálně »plus minus nepatrná odchylka« od posledních voleb do Sněmovny na stejných hodnotách. Pro ŽivotvČesku.cz zajímavý jev okomentoval.

"Pokud jsou nějaké přelivy preferencí, tak jen v rámci pětikoalice nebo v rámci pětikoalice směrem mezi nevoliče. Volič pětikoalice nebude volit Babiše nebo Okamuru," zdůraznil pro ŽivotvČesku.cz zkušený politolog Josef Mlejnek, který poukázal na to, že podpora jednotlivých stran se prakticky od posledních voleb do Sněmovny v roce 2021 významně nezměnila.

"Volič Babiše nepřejde k pětikoalici a naopak. Jde o rozdělení na dva tábory. Jinými slovy jde o vymezení, někdo může říct »příkop«, mezi dvěma tábory, kdy jeden představují vládní strany a druhý opoziční. Nějaký přeliv voličů může být mezi Babišem a Okamurou samostatně a pak samostatně v rámci pětikoalice. Pokud by tam měla být nějaká změna, tak by se musel objevit nějaký nový subjekt, který by měl za sebou peníze, kampaň a nové lidi. De facto i mezi menšími stranami, které jsou pod pětiprocentní hranicí, jsou subjekty, které tu jsou dlouho," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Josef Mlejnek.

Ostřílený a respektovaný politolog poukázal na to, že do jisté míry lze vybírat jen »ze starých známých stran«, a tím zároveň nedochází k nějaké masivní proměně v preferencích jednotlivých subjektů.

Aktuální průzkum vypracovala agentura Kantar CZ pro Českou televizi (ČT). Ve volebním modelu pro jednotlivé politické strany by na třetím místě po ODS byli vládní Piráti s 11 procenty. Následovalo by opoziční hnutí SPD s devíti procenty, vládní hnutí STAN se 7,5 procenta a zmíněná TOP 09 s pěti procenty. Pod hranicí podílu hlasů pro vstup do Sněmovny by kromě lidovců zůstali hnutí Přísaha, strana SOCDEM (dříve ČSSD), komunisté či Zelení.

Výsledky stran jsou podobné jako v předchozím modelu Kantaru z letošního března. Pohoršilo si ANO o 2,5 procentního bodu a ODS a KSČM shodně o půl procentního bodu. Naopak nárůst podílu hlasů zaznamenali třeba Piráti o půl procentního bodu nebo SPD a STAN shodně o jeden procentní bod. Změny jsou ale na úrovni statistické chyby, která podle Kantaru činí 1,1 až 3,5 procentního bodu.

Při společné kandidatuře ODS, lidovců a TOP 09 v koalici Spolu by se mírně zvýšil podíl hlasů pro ANO, a to na 32,5 procenta. U Pirátů, SPD a STAN by podíly zůstaly stejné. Ve srovnání s výsledky posledních sněmovních voleb by si ANO polepšilo, kdežto hlasů pro Spolu by ubylo. Ve volbách v roce 2021 získala koalice Spolu 27,79 procenta hlasů a ANO tehdy dalo hlas 27,12 procenta voličů. Hnutí SPD tehdy dostalo 9,56 procenta hlasů a Piráti se STAN, kteří kandidovali společně, 15,62 procenta. Jiné strany se do Sněmovny stejně jako v nynějším modelu Kantaru nedostaly.

Průzkum prováděla agentura Kantar CZ od 22. dubna do 10. května. Průzkumu pro model s jednotlivými stranami se zúčastnilo 1008 lidí a průzkumu pro model s koalicí Spolu 989 lidí. Volby do Sněmovny se mají v řádném termínu konat příští rok.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.