ANO se utrhlo, ČSSD a Přísaha ze hry. Volební průzkumy nepřeceňujeme, shodují se opoziční politici

Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 9. 2021

Podle nejnovějšího předvolebního průzkumu agentury Median by volby v tuto chvíli jasně ovládlo hnutí ANO. O druhé místo se přetahují obě »protibabišovské« koalice. Mimo sněmovní lavice by podle Medianu zůstaly ČSSD i Přísaha. "Já věřím, že finální rozhodnutí bude vypadat jinak než průzkumy. Když člověk viděl průzkumy před minulými volbami, tak se mýlily," uvedl pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN Vít Rakušan (43). Souhlasí s ním místopředseda ODS Martin Kupka (45), který také údaje z předvolebních průzkumů nepřeceňuje. "Jak to opravdu dopadne, závisí na voličích, v minulosti vždy průzkumy vykazovaly poměrně velké chyby," řekl Kupka pro ŽivotvČesku.cz.

Pokud by se nyní konaly sněmovní volby, uspělo by podle Medianu hnutí ANO s 27 procenty. O druhé a třetí místo se perou obě opoziční koalice - SPOLU dosáhla na 21 procent, kolice Pirátů a Stan má o půl procenta méně.

"Podle posledních trendů se zdá, že ANO trochu uteklo, ale máme měsíc do voleb a jsme před nejintenzivnější částí kampaně. Pokud kampaň bude dobrá, zřetelná, jasná a vysvětlující, tak skutečně věříme, že lidé se rozhodnou, že nechtějí dál privatizaci této země a že chtějí změnu a obrat v zemi, která je rozdělená, je zadlužená, je nepřívětivá a patří jednomu muži a jednomu hnutí. Já věřím, že finální rozhodnutí bude vypadat jinak než průzkumy. Když člověk viděl průzkumy před minulými volbami, tak se mýlily. Rozhodně se ale nechceme smířit, s tím, že se pohybujeme kolem 21 procent, již jsem hovořil o tom, že za úspěch považujeme 25 procent," analyzoval předvolební situaci pro ŽivotvČesku.cz předseda STAN Vít Rakušan. S ním souhlasí místopředseda ODS Martin Kupka, také podle něj není dobré se k průzkumům výrazně upínat.

"Moje hodnocení bude podobné, jako když jsem hodnotil volební potenciál, který byl pro koalici SPOLU velmi příznivý. K průzkumům, ať vychází pozitivně či negativně, se obecně stavím zdrženlivě a s pokorou. Jak to opravdu dopadne, závisí na voličích, v minulosti vždy průzkumy vykazovaly poměrně velké chyby. Průzkumy jsou pro nás motivací, abychom ve finální fázi kampaně a v kontaktní kampani oslovili co nejvíce lidí, upozornili je na naši odpovědnou politiku a také je upozornili na nefunkční zadlužování, se kterým přichází ANO a strany současné vládní koalice," vysvětlil Martin Kupka pro ŽivotvČesku.cz.

Do Sněmovny by se podle průzkumu agentury Median dostala také SPD se ziskem 9 procent a komunisté se šesti procenty. Mimo dveře Sněmovny by zůstala ČSSD, které Median připsal pouze 4,5 procent. Ještě o půl procenta méně má hnutí Přísaha.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.