ANO ztrácí podporu voličů. V dalším průzkumu vítězí koalice Pirátů a STAN. O úspěchu promluvil Ivan Bartoš

Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Koaliční partneři Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se svolením Víta Rakušana
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 7. 5. 2021

Výzkumná agentura Median v dubnu provedla šetření, jehož cílem bylo zjistit preference jednotlivých politických stran a jejich šance na úspěch ve volbách. Epidemická situace a koronavirus se podepsaly na tom, jak si v současné době některé z nich vedou. Vítězem by se podle dubnového průzkumu stala koalice České pirátské strany a STAN, která by získala celkem 27,5 procenta. Předseda Pirátů Ivan Bartoš (41) popsal, co říká na výsledky. "Podpory voličů si velice vážíme a vynakládáme maximální úsilí k tomu, abychom jejich důvěru naplnili, pomohli lidem v krizi a po volbách posunuli konečně zemi do 21. století," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Volební model by dle šetření společnosti Median za měsíc duben vypadal poměrně překvapivě. Napříč politickými stranami by největšího úspěchu dosáhla koalice Pirátů v čele s Ivanem Bartošem a předsedou hnutí STAN (Starostové a nezávislí) Vítem Rakušanem. Jejich zisk by dosáhl 27,5 procenta. Hnutí ANO, které bývalo v minulosti suverénně ve vedení a v březnu by pro něj hlasovalo 24,5 procenta voličů, dosáhlo o měsíc později na 21 procent. Se ztrátou 3,5 procentního bodu je evidentní, že podporu voličů ztrácí.

Úspěch by zaznamenala také koalice SPOLU, která by získala podporu 17 procent dotazovaných občanů. SPD pod vedením Tomia Okamury by získala 11,5 procenta. O něco menšího úspěchu by dosáhla ČSSD – ta se drží na 6,5 procentech a o půl procenta méně hlasů by dostala Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM). I tak by ale obě strany měly své zástupce ve Sněmovně.

K výsledku šetření agentury Median se vyjádřil předseda Pirátů. "Podpory voličů si velice vážíme a vynakládáme maximální úsilí k tomu, abychom jejich důvěru naplnili, pomohli lidem v krizi a po volbách posunuli konečně zemi do 21. století. Naše odborné týmy dokončily zhruba 80 sdílených programových bodů dotýkajících se zásadních oblastí jako je ekonomika, spravedlnost, školství, zdravotnictví, doprava, ekologie, ale i mnohých dalších. Program představíme 18. května na oficiálním zahájení kampaně a věřím, že voliči ocení jeho smysluplnost a námi nabízené vize," řekl Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vláda bohužel stále jedná zcela chaoticky.

"Protiprávně likviduje maloobchod, místo návratu dětí do škol otevírá stadiony a nedotahuje do konce klíčová opatření a naopak lpí na těch nesmyslných. To se snažíme změnit a jsme rádi, že se nám po měsících urgencí podařilo kabinet přimět například k proplácení PCR testům školám, které jsou spolehlivější než antigeny, a mohou tak víc zaručit bezpečnost dětí a jejich rodin. Bezpečný návrat žáků do škol je pro nás totiž naprostou prioritou," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz lídr předvolební koalice Piráti a Starostové, která má podle aktuálního průzkumu velkou šanci v letošních sněmovních volbách.

"O brzký návrat do normálního života se ale nezasazujeme jen ve Sněmovně, ale v maximální možné míře také v krajích. Tam společně se Starosty řešíme každodenně dopady koronaviru a snažíme se ulevit místním lidem, stejně tak se snažíme lokálně zefektivnit systém dobrovolného očkování, i když vláda v distribuci vakcín již tradičně selhává," dodal Ivan Bartoš pro ŽivotvČesku.cz.

Také pro předesedu hnutí STAN je výsledek ukázkou skutečnosti, že vítězství ve volbách není nedosažitelné. "Trend držíme, po představení programu 18. 5. a s oficiálním zahájením kampaně ukážeme, že máme ještě potenciál růstu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Vít Rakušan.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.