Anulace církevního sňatku Taťány Kuchařové. Brali se před Bohem, odborník řekl, jestli uspějí, když mu budou lhát
Čerstvě rozvedená modelka Taťána Kuchařová (34) stále není s koncem vztahu s exmanželem Ondřejem Gregorem Brzobohatým (39) úplně spokojená, a tak se snaží docílit i anulace církevního sňatku. To je zvlášť pro nevěřící poměrně tajuplný a zdlouhavý proces, o jehož podstatě a průběhu pro ŽivotvČesku.cz promluvil psycholog Jeroným Klimeš (55), který se ve své praxi zabývá také církevní psychologií. "Já tyto »církevní rozvody« nemám moc rád, protože jsou často neupřímné a lidé při nich povídají hrozné nesmysly, aby se z nechtěného svazku vyvázali," uvedl.
Taťána Kuchařová (34), dříve Gregor Brzobohatá, a Ondřej Gregor Brzobohatý (39) se v loňském roce rozhodli svůj vztah po 8 letech, z toho 5 letech v manželství, ukončit. Modelka následně veřejně promluvila o údajných nevěrách a patologických lžích svého expartnera a rozhodla se, že za nevydařeným manželstvím udělá definitivní tlustou čáru.
Protože se dvojice v roce 2016 brala před Bohem v kostele, a to konkrétně Nanebevzetí Panny Marie na pražském Strahově, touží nyní opuštěná Taťána Kuchařová nejen po světském, ale také církevním rozvodu. Přestože jsou oficiálně s bývalým mužem už rozvedeni, v kostele se říká, co Bůh spojil, člověk nerozlučuj. Pro rozvod je tak nutné obrátit se na církevní soud, který každý případ pečlivě posoudí a vyhodnotí, zda je konkrétní pár možné rozvést, nebo ne.
O tom, jak přesně takový proces probíhá a co je k němu nutné, promluvil pro ŽivotvČesku.cz odborník na církevní psychologii Jeroným Klimeš. "Napřed je potřeba říct, že nic jako církevní rozvod ve skutečnosti neexistuje. Sňatek je v katolické církvi trvalý, takže se jedná v podstatě o hledání právní kličky, která by prokázala, že manželství jako takové ve skutečnosti nikdy nevzniklo, a tudíž je neplatné," uvedl pro ŽivotvČesku.cz záležitost na pravou míru.
Takovou »právní kličkou« může být podle psychologa ledacos. Jednou z možností je, že jeden z partnerů ve skutečnosti nebyl způsobilý k uzavření sňatku, například pokud by dotyčný trpěl těžkou duševní chorobou. Další pak, že by před uzavřením sňatku jeden ze snoubenců druhému zatajil závažné skutečnosti, které by v protějšku mohly vyvolat změnu názoru na vstup do manželství. V některých případech církevní soud uzná také závažné domácí násilí a podobně.
"Vzhledem k tomu, že Taťána Kuchařová s manželem žila v manželství pět let a celkově osm let, jejich manželství nesporně existovalo. Čili nyní bude muset Taťána jít před komisi, kde bude pravděpodobně vykládat všemožné výmluvy a argumenty. Z logiky věci by taková žádost být uznána spíše neměla, ale protože je na církevní soud velký tlak, aby manželství rozváděl, je možné, že nakonec skutečně svého cíle dosáhne," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš.
"Osobně nemám tento typ soudů rád. Lidé u nich plkají hrozné nesmysly, lžou a všelijak se vymlouvají. U světského soudu stačí říci, že manželství existovalo, ti dva se měli rádi, ale už nemají, a tak vztah zanikl. Stejně to řeší například pravoslavní křesťané nebo protestanti. Katolické církvi by nejspíš prospělo, kdyby se touto cestou vydala také," přidal svůj osobní pohled na věc pro ŽivotvČesku.cz renomovaný odborník.
Na závěr přidal známý psycholog a terapeut ještě dobrou radu. "Manželství, která zůstávají delší dobu bezdětná, se většinou časem stanou přechozeným vztahem. Pokud momentálně neplánujete děti v brzké době, určitě neuzavírejte církevní sňatek, protože je velmi těžké se z něj vyvázat. Raději se buď neberte, nebo si vyberte svatbu státní," uzavřel pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.