Aprílové počasí má zelenou, zima bude vystrkovat pouze růžky, říká Dagmar Honsová

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Jindřich Mynařík / CNC / Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 10. 1. 2023

Česko čeká týden proměnlivého počasí a srážek. Rekordní teploty jsou sice pryč, stále však můžeme očekávat teploty nad nulou, uvedla pro ŽivotvČesku.cz známá meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že nás čeká poměrně proměnlivé počasí.

Až do konce týdne bude počasí bohaté na srážky a oblačnost, protože přes Česko budou přecházet jednotlivé frontální systémy. Odpolední teploty budou zůstávat vysoko. Zimní nebezpečné meteorologické jevy se mohou vyskytnout ve středu po ránu a během dne. Pozor si po ránu dejte na sníženou dohlednost způsobenou mlhami, zpočátku dne to také může klouzat, a to zejména na západě území. Při mrznoucích srážkách se bude tvořit i ledovka, na východě území hrozí při poklesu teplot náledí.

"V úterý bude nejvíce oblačnosti a srážek. Co se dnešního rána a dopoledne týká, na východě území je očekávaný déšť, jinde přeháňky, na vrcholcích hor převážně srážky sněhové. Během odpoledne očekáváme od západu ubývání oblačnosti - počasí u nás začne na pár hodin ovlivňovat výběžek vyššího tlaku vzduchu. Odpoledne tak bude oblačné až polojasné, zpočátku na východě území až zataženo a místy déšť, v Beskydech sněžení. Večer bude na západě území polojasno nebo skoro jasno," popsala pro ŽivotvČesku.cz Dagmar Honsová s tím, že odpolední teploty budou mezi 3 až 7 °C. 

Noc na středu přinese na většinu území mráz. V Čechách bude polojasno nebo skoro jasno, ve druhé polovině noci ojediněle mlhy. Nad ránem na západě území přibude oblačnosti. Na východě území pak bude oblačno, postupně polojasno. V Beskydech zpočátku přijde sněžení. Teploměr ukáže 1 až -3°C.

"Už ve středu bude přes Česko přecházet další frontální systém. Během dne tak budeme opět vytahovat deštníky. Nejméně oblačnosti bude po ránu a dopoledne - na východě území polojasno nebo skoro jasno. Od západu bude docházet k přibývání oblačnosti, postupně se k zatažené obloze na západě území přidá déšť, ten může být i mrznoucí," uvedla pro ŽivotvČesku.cz konzultantka počasí, jaké počasí čeká Česko v polovině týdne. Později odpoledne má déšť sílit a rozšiřovat se od západu na většinu území. Na vrcholcích hor bude postupně sněžit a ojediněle se mohou vyskytnout také srážky mrznoucí, a to zejména na Českomoravské vrchovině. Odpolední teploty budou mezi 2 až 6 °C.

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo, místy přeháňky, na východě Česka poté přijde déšť, od vyšších poloh také sněžení. V Čechách během odpoledne přechodně až polojasno. Noční teploty 5 až 1 °C. Denní teploty budou dosahovat 4 až 8 °C.

Podobné počasí přinese také konec pracovního týdne. V pátek tak bude oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, na vrcholcích hor přijdou srážky sněhové. Na Šumavě a v okolí Šumavy srážky mohou být vydatné. Noční teploty se budou držet nad nulou mezi 5 až 1 °C. Denní teploty dosáhnou 6 až 10 °C.

"Ani o víkendu nedojde k žádným dramatickým změnám. V sobotu bude oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, na vrcholcích hor srážky sněhové. Noční teploty 4 až 0 °C. Denní teploty 4 až 8 °C. V neděli bude oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky, na vrcholcích hor srážky sněhové. Noční teploty 3 až -1 °C. Denní teploty 3 až 7 °C," sdělila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz ohledně toho, na jaké počasí se Češi mají připravit o víkendu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.