Arktické mrazy a sněhová nadílka, která vydrží. Letošní zimu může ovlivnit polární vortex, vysvětluje meteoroložka

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 14. 9. 2021

Za pár dní nastane astronomický podzim, ale řeší se už také výhled na letošní zimu a s ní související sněhovou nadílku - zda bude konec roku na blátě, nebo ne. Složitý meteorologický jev zvaný polární vortex může zapříčinit, že dojde k mrazivým dnům, které si Češi mohou pamatovat třeba ze začátku roku 2021. "U nás mohou nastat i arktické mrazy, kdy jsou nejvyšší odpolední teploty pod -10 °C. Pokud dojde na bohaté srážky, tak sněhová nadílka určitě vydrží. Není tedy vyloučeno, že si sněhuláka postavíme v nížinách a v Praze i letos," vysvětlila Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Pravá ladovská zima, kdy všechno pokrývají sněhové závěje a mráz štípe do očí, to je pro někoho pohádková představa. I když v posledních letech především Vánoce zasypané sněhem nebývaly, letos to s ohledem na rozpad polárního vortexu vypadá, že by v Česku rtutě teploměru mohly ukazovat i opravdu mrazivé teploty.

"Východní výškové stratosférické proudění v okolí tropů a La Ňina dlouhodobě statisticky zvyšují šance, že během zimního období dojde k oteplení ve vysoké výšce v polární oblasti. Teplý vzduch sesedne dolů a vytlačí arktický vzduch i do středních zeměpisných šířek. Aby k tomu ale došlo, musí být i příhodná synoptická situace – to jest vliv přízemních tlakových útvarů. Při těchto jevech je potom statisticky větší pravděpodobnost toho, že polární vortex (polární vír, pozn. red.) se bude v období zimy rozpadat na arktická studená jádra. U nás mohou tedy nastat i arktické mrazy, kdy jsou nejvyšší odpolední teploty pod -10 °C," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že vpády arktického vzduchu nejsou v posledních letech ničím výjimečným.

"I v loňském roce jsme se u nás setkali s obdobím během ledna, kdy sem pronikl arktický vzduch. Otázkou pak zůstává, jak dlouho tady vydrží. Jinak s odhadem sněhu je to velmi obtížné, ale pokud dojde na bohaté srážky, tak sněhová nadílka určitě vydrží. Není tedy vyloučeno, že si sněhuláka postavíme v nížinách a v Praze i letos a je skvělé, že uzákonili, že se bude moci bobovat i na Petříně. Ale opravdu jde o předběžné odhady, ještě se to bude všechno samozřejmě upřesňovat," dodala konzultantka počasí pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.