Reklama:

AstraZeneca je odvozena od šimpanzího adenoviru, Sputnik V od lidského, analyzoval vakcíny virolog

Očkování - ilustrační snímek
Očkování – ilustrační snímek
Foto: Showpix
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 3. 2021

Veřejnost zajímá nejen dostupnost očkovacích látek proti nemoci covid-19, ale také rozdíly mezi jednotlivými typy vakcinačních látek. Redaktoři požádali o analýzu virologa a molekulárního biologa Ivana Hirsche. "AstraZeneca je odvozena od šimpanzího adenoviru, zatímco vakcína Sputnik V od lidských adenovirů Ad26 (v první dávce) a AD5 (v druhé dávce). U Sputniku V jde vlastně o 2 vakcíny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz respektovaný vědec.

Reklama:

Mezi hojně skloňované vakcíny v České republice patří AstraZeneca a Sputnik V. V souvislosti s AstraZenecou se objevilo podezření, zda očkování touto látkou nevede u některých jedinců k tvorbě krevních sraženin.

Evropská agentura pro léčivé přípravky v pondělí vydala prohlášení, kde opakuje, že krevní sraženiny se u očkovaných nevyskytují častěji než u zbytku populace. Ministr zdravotnictví Jan Blatný považuje AstraZenecu za bezpečnou.

Reklama:

Diskuze vyvolává také ruská látka Sputnik V, která dosud neprošla přes evropský schvalovací proces. V Evropské unii ruskou látku k očkování obyvatel používá Maďarsko. Sputnik V nechal zakoupit také slovenský premiér Igor Matovič a způsobil tím otřes na slovenské politické scéně.

Na obě dvě látky se redaktoři zeptali virologa a molekulárního biologa Ivana Hirsche.

"V rámci všech možných vakcín, které jsou nebo budou brzy dostupné, jsou si tyto dvě velice blízké. V obou případech jde o »adenovirové vektorové vakcíny«. V elektronovém mikroskopu mají tyto vakcíny nerozlišitelnou architekturu adenovirové částice. Při podrobnější analýze však zjistíme, že tyto částice budou v detailu různé a budou různě rozpoznávány imunitním systémem. Je to tím, že vakcína AstraZeneca je odvozena od šimpanzího adenoviru, zatímco vakcína Sputnik V od lidských adenovirů Ad26 (v první dávce) a AD5 (v druhé dávce). U Sputniku V jde vlastně o 2 vakcíny, odkud je odvozen název celé vakcíny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Ivan Hirsch a popsal, jak se vakcíny v lidském těle chovají.

"Obal adenovirové částice slouží výhradně k dopravě aktivní součástí vakcíny, která je ukryta uvnitř částice, a ne k vlastní imunizaci. Konstruktéři obou vakcín si dali záležet na tom, aby vybrali adenoviry s nimiž lidský imunitní systém má minimální zkušenosti. AstraZeneca používá úmyslně adenovirus šimpanze a Sputnik V využívá úmyslně dvou rozdílných adenovirových obálek, aby první dávka vakcíny neindukovala imunitní odpověď proti druhé. Jinak by se mohlo stát, že by imunitní systém vakcinovaného jedince virové částice zničil dříve než by byly schopny přepravit aktivní součást vakcíny do buněk. Tím veškerý rozdíl mezi oběma vakcínami končí. Z hlediska bezpečnosti vakcíny jsou virové obálky zkonstruovány tak, aby se po té, co byly jednou ve výrobním závodě složeny, nemohly dále množit. Aktivní součást obou vakcín ukrytá v adenovirové obálce je totožná. Je to DNA kódující výčnělkový (spike) protein SARS-CoV-2. Po vnitrosvalové aplikaci do ramene dopraví adenovirový obal DNA koronavirového výčnělku do buněk imunitního systému, kde se přepíše do formy mRNA a ta dá vzniknout po překladu samotnému výčnělkovému proteinu. Objevení se výčnělkového proteinu stimuluje imunitní systém k tvorbě protilátek a buněčné imunity," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz respektovaný virolog a molekulární biolog.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: