Reklama:

Ať si chlapci zkusí žít za 20 tisíc, kdy se z penze stává čekárna na krematorium, tepe vládu Andor Šándor za omezení valorizace důchodů

Andor Šándor
Andor Šándor
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 17. 2. 2023

Návrh novely s omezením připravované červnové mimořádné valorizace penzí se vláda chystá schválit v pondělí. Podle normy by přidání kvůli inflaci mělo být nižší jen jednorázově. Sněmovna by o něm měla rozhodovat na mimořádné schůzi 28. února. Politici opozičních hnutí ANO a SPD navrhovanou změnu kritizují a odmítají ji podpořit. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila politického komentátora a bezpečnostního experta Andora Šándora (65), jak se na »horké téma«, které nedělá radost řadě penzistů, dívá. Z jeho slov vyplynulo, že reforma penzí je nutná, druhou stránkou věci je, že současné řešení je zejména po stránce komunikace vlády netaktní a postrádá odbornost.

Reklama:

Podle nynějších pravidel by se měl od června zásluhový procentní díl penzí zvýšit kvůli inflaci o přírůstek cen za období od loňského července do letošního ledna. Ministerstvo práce v podkladech k novele uvedlo, že ceny rostly o 11,5 procenta a průměrný starobní důchod by se zvedl o 1770 korun. Letos by tak bylo potřeba 34,4 miliardy korun navíc. Vláda se ve středu shodla na omezení valorizace. Podle návrhu by se zásluhová procentní výměra měla od června zvednout o 2,3 procenta a k tomu všem ještě o 400 korun. Průměrný starobní důchod by se navýšil o 760 korun. Stálo by to 15 miliard navíc. Výdaje budou na dluh.

"Jako pracující penzista mohu říct, že důchodovou reformu potřebujeme již řadu let. Průběžný systém se vyčerpává a od doby, kdy Vladimír Špidla (od července 2002 do června 2004 byl premiérem České republiky) říkal, že zdroje jsou, se ukazuje, že nejsou. Počet důchodců, který narůstá, versus prodlužování se doby dožití je tak komplikací. Jak problém uchopila stávající vláda, mi přijde nešťastné. Nevím, zda věk »vystřelený« do médií ministrem Jurečkou byl pokusný balónek, co to udělá a co ne. Teď se však důchodová reforma po mém soudu dostává z odborné roviny do politické. To znamená, že opozice to využije velmi tvrdě vůči vládě, což slyšíme od paní Schillerové a dalších, jak je vláda asociální a podobně," uvedl pro ŽivotvČesku.cz generál v záloze Andor Šándor, který vnímá, jak se opozice snaží urvat cenné body kritikou rozhodnutí vlády.

Reklama:

Opoziční ANO a SPD míní, že navrhovaná změna by mohla být protiústavní. Ministr financí Zbyněk Stanjura (58) označil vyjádření opozice za folklor, protiústavnosti se neobává. 

Návrh novely by měla vláda schvalovat v pondělí na mimořádném jednání na dálku. Poté ho chce poslat do Sněmovny, která by o něm měla jednat 28. února na mimořádné schůzi.

"Jak je to vládou podané, je risk antagonizace řady penzistů, kteří stávající vládu volili. Ono je hezké říkat, že penze rostou, ale s tím rostou brutálně i náklady. A ať si to ti chlapci zkusí žít za 20 tisíc měsíčně, kdy pro řadu penzistů se z toho stává nepříjemná čekárna na krematorium. Vládní představitelé by si měli uvědomit, že takto se to nedá dělat, takto se to hlavně nedá komunikovat. Jedna věc je, že reforma penzí je potřebná, nejsem odborník a nevím, jak to udělat, ale nemůže se to takto komunikovat. Je to současně i v rozporu s programovým prohlášením stran, dokonce premiér Petr Fiala v listopadu tvrdil, že žádná změna valorizací nebude, najednou je. Nevíme, zda jde o názorovou neschopnost ministrů držet nějaké téma alespoň čtvrt roku, což zároveň nesvědčí o tom, že by vláda věděla, jak díry ve státním rozpočtu zalátat. Je však potřeba říct, že ne všechny díry jdou na její vrub," dodal pro ŽivotvČesku.cz politický komentátor Andor Šándor.

Podle ministerstva práce rozhodnutí diskriminační a svévolné není. Resort v podkladech uvádí, že střední a vyšší důchody porostou méně ve prospěch nižších penzí. Podle autorů návrhu je ale omezení jednorázové a zachovává se pravidlo, že vyšší penze vzrostou o vyšší částku, i když dočasně méně.

Penzi od České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) pobíralo na konci minulého roku přes 2,84 milionu lidí, z nich 2,37 milionu mělo důchod starobní. Průměrná starobní penze v lednu činila podle ministerstva 19.438 korun. Své důchodové systémy mají pak i resorty vnitra, obrany a spravedlnosti.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: