Atentátník, který střílel na Fica, svého činu lituje. Měl prý politikovi raději předat knihu

Robert Fico
Robert Fico
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 23. 5. 2024

Slovenského předsedu vlády Roberta Fica minulou středu při výjezdním zasedání vlády v Handlové postřelil 71letý muž, kterého policie a ochranka zadržely přímo na místě činu. Atentátník nyní uvedl, že politika nechtěl zabít, a za připravovaný útok se omluvil. Vyplývá to ze soudního rozhodnutí o vazebním stíhání, které zveřejnila soukromá slovenská televizní stanice TA3. Střelec svůj čin zdůvodnil tím, že nesouhlasí s politikou nynější vlády. Redakce ŽivotvČesku.cz se na místo, kde se atentát udál, před několika dny vypravila a v reportáži přinesla zajímavé informace - mimo jiné snímek jedné ze střel, která Fica minula a »zasekla« se v kmeni stromu.

Muž, který na Fica střílel, je stíhaný za pokus o úkladnou vraždu. Hrozí mu trest ve výši 25 let ve vězení, případně i doživotí. Podle soudu při výslechu k návrhu žalobkyně na jeho vazební stíhání sdělil, že slovenského premiéra zabít neměl v úmyslu.

Obviněný při výslechu také sdělil, že nechce žádným způsobem mařit průběh trestního řízení. Z usnesení, které zveřejnila zmíněná televizní stanice, vyplývá, že si »uvědomuje, že jednal zcela nepřípustně, neměl ublížit poškozenému. Měl mu raději předat knihu, kterou měl pro něj přichystanou. Upřímně lituje svého jednání, ale opakuje, že střílet umí a mířil tak, aby určitě neohrozil život poškozeného. Také dával velký pozor, aby ani náhodou neohrozil žádného člověka v davu, ani ochranku. Omlouvá se za své jednání poškozenému«.

Fakultní nemocnice v Banské Bystrici ve čtvrtek uvedla, že zdravotní stav Fica je nadále vážný, ale stabilizovaný.

Během výslechu obviněný muž mimo jiné uvedl, že nesouhlasil s politikou současné vlády. Dále vypověděl, že chce, aby byla poskytnuta vojenská pomoc Ukrajině a »považuje nynější vládu za jidášskou vůči Evropské unii«. To je prý důvod, proč se rozhodl, že bude jednat. Rozhodl se, že poškodí zdraví premiéra, stojí v usnesení.

Redakce ŽivotvČesku.cz se před uplynulým víkendem vypravila na místo, kde se tragédie stala. Obyvatelé města Handlová mají na místě »památku« z otřesné a bezprecedentní události. Jedna ze střel, možná smrtící, která neskončila v těle politika, zasáhla blízký strom.

Redaktor portálu ŽivotvČesku.cz mluvil i s lidmi žijícími v Handlové. "Fico tu má dost podporovatelů. Handlová je místem, kde ho většina volila. Atentát ale odsuzují i ti, kteří Fica nemusí. Alespoň to mi takhle říkají zákazníci," uvedla minulý pátek žena, která je profesí taxikářka, ale nepřála si, aby se její jméno objevilo v článku. Redakce ho však zná.

"Nikdo tady z toho nemá radost, protože sem ten střelec přijel odjinud, nebyl to ani místní. A nevrhá to na nás dobré světlo. Víc to komentovat nebudu, nezlobte se," uvedl pro ŽivotvČesku.cz postarší senior, který si rovněž nepřál mít své celé jméno v článku. Pouze uvedl, že se jmenuje Ľudovít.

Dokument, který zveřejnila slovenská televizní stanice, neuvádí, zda útočník mohl mít komplice. O víkendu zástupci slovenské vlády uvedli, že jednou z vyšetřovacích verzí je, že střelec nejednal sám.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.