Audio: Proč v Česku umírá na koronavirus málo lidí? Roman Prymula promluvil o zákeřnosti viru a druhé vlně

Roman Prymula promluvil o aktuální situaci v Česku.
Roman Prymula promluvil o aktuální situaci v Česku.
Foto: Vlada.cz / Koláž ŽvČ
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 7. 2020

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum Roman Prymula v exkluzivním rozhovoru pro portál Život v Česku odhalil aktuální stav v zemi v souvislosti s šířením COVID-19. Promluvil o možné druhé vlně a zamyslel se i nad tím, proč v Česku je ve srovnání s jinými zeměmi nízký počet lidí, kteří koronaviru podlehli.

"V Česku jsou aktuálně čísla mírně vyšší. Otázkou je, jak se to bude vyvíjet do budoucna," říká uznávaný odborník, který rozhodně nechce podceňovat rizika možné druhé vlny epidemie. "Myslím si a každý trochu soudný si musí uvědomit, že v Evropě dochází k nárůstu. Riziko, že dojde k druhé vlně, je pravděpodobné," zdůrazňuje Prymula skutečnost, že s rozvolněním vládních opatření se obecně počet nakažených zvýšil.

Zeptali jsme se epidemiologa i na to, zda je respirační onemocnění, které před několika týdny dokázalo zastavit fungování České republiky tak, že byl dokonce vyhlášen nouzový stav, stále nebezpečné. Řada lidí ho totiž považuje za »nicotnou« chřipku.

Vir stále nebezpečný je

"V celosvětovém měřítku vir nebezpečný je. Pravdou je, že v České republice v souvislosti s nákazou v dolech jde o mírné příznaky. Dochází sice k nárůstu, ale v rámci hospitalizací se počet nemění," má jasno Prymula, který nedokázal být konkrétní, proč v Česku vir není tak agresivní jako v jiných zemích a nepřipsal si zatím více obětí.

"Sám si kladu tuhle otázku, proč tomu tak je," uvedl Roman Prymula v rozhovoru pro Život v Česku, kde se zamýšlí nad mechanismem přenosu...

Celý rozhovor s epidemiologem si poslechněte v exkluzivním rozhovoru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.