Audio: Jan Cimický promluvil o psychickém stavu strojvedoucího, který zřejmě způsobil srážku dvou vlaků

Jan Cimický promluvil o tom, co musí prožívat strojvedoucí.
Jan Cimický promluvil o tom, co musí prožívat strojvedoucí.
Foto: Twitter Hasiči ČR / Nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 8. 7. 2020

Drážní inspekce ve středu ráno zveřejnila informace k tragické srážce osobních vlaků. Z nich se dá usoudit, kdo s největší pravděpodobností tragédii zavinil. Je možné, že se tak stalo poté, co strojvedoucí vlaku jedoucího směrem do Karlových Varů nevyčkal na křižování v Perninku a vyjel na trať. Policií zatím obviněn nebyl. Kriminalisté incident vyšetřují s podezřením na obecné ohrožení z nedbalosti. Podle psychiatra Jana Cimického, kterého redakce Život v Česku oslovila, na tom musí být psychicky velmi špatně.

"Člověka to poznamená na celý zbytek života. Vědomí, že něco zanedbal, přehlédl... to si ponese celý život a bude ho to traumatizovat," odhaduje uznávaný odborník Jan Cimický pro Život v Česku.

V minulosti si kvůli podobným případům lidé sáhli na život. "Reakce na situaci může být různá v závislosti na osobnosti. Řada lidí chtěla z takové situace utéct a spáchala sebevraždu, protože nezvládli tu tíhu," pokračuje v rozhovoru Cimický, který zdůraznil, že je to pro člověka, který nedbalostí způsobí smrt jiné osoby velmi traumatizující stav.

Podle Drážní inspekce je zjištěnou skutečností, že jeden z nabouraných vlaků jel po trati rychlostí 47 kilometrů v hodině. Limit je v tomto místě o tři kilometry v hodině vyšší, takže rychlost překročena nebyla. Ovšem poté, co si inspektoři vyslechli komunikaci strojvedoucích obou souprav a dispečerem, se dá usoudit, že šlo selhání lidského faktoru.

Podezření na obecné ohrožení z nedbalosti

"Ze záznamu komunikace vyplynulo, že strojvedoucí jedoucí směrem do Karlových Varů nevyčkal na křižování v Perninku a vyjel na trať," popsal Drápal s tím, že vyšetřování nehody zatím neskončilo.

Strojvedoucí, kterého muži zákona krátce po nehodě zadrželi, zatím obviněn nebyl. Kriminalisté incident vyšetřují s podezřením na obecné ohrožení z nedbalosti. Dva lidé při nehodě zemřeli a přes dvacet dalších se zranilo. Škoda se odhaduje okolo 20 milionů korun.

Co všechno řekl Jan Cimický v rozhovoru o tom, co může strojvedoucí momentálně prožívat, si poslechněte v exkluzivním audirozhovoru.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.