Autentické snímky: Jak dnes vypadá vila Václava Havla a jeho Dagmar v Portugalsku? Z přepychu zbyly jen trosky. Našli jsme ji

Václav Havel
Václav Havel
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 13. 12. 2021

Mnozí možná mají v paměti rok 2000, když si Václav Havel (†75) se svou chotí Dagmar (68) pořídil přepychovou vilu v malebném Portugalsku, konkrétně na pozemku v menší přímořské vesnici Olhos de Água. Zdálo se, že ve svém druhém domově budou trávit vícero času, ve skutečnosti ho navštívili jen párkrát a přibližně po pěti letech od koupě došlo k prodeji. Redakce ŽivotvČesku.cz vlastní snímky, jak sídlo někdejšího prezidentského páru vypadalo v roce 2020. Redaktor portálu se totiž na místo v tu dobu vydal. A možná mnozí budou zklamaní, sídlo kde Václav Havel léčil mořským vzduchem své zdravotní neduhy dýchacích cest, už prakticky neexistuje. Zbyly jen trosky.

Algarve - nejjižnější provincie země - kde Havlovi pořídili svou portugalskou vilu, je přímořským skvostem, který si jen při pohledu člověk zamiluje. I to bylo pro někdejší prezidentský pár rozhodující, když vybírali místo, kde pořídí luxusní sídlo.

Pozoruhodným zjištěním bylo, když redaktor hledal bývalou luxusní vilu Václava Havla, že mnoho tamních si nepamatuje či ani neví, že jeden z domů vlastnil první prezident České republiky.

Nakonec se podařilo po dlouhých hodinách přeci jen najít někoho, kdo místo moc dobře znal. "Dům býval v ulici Beco das Flore (v překladu Květinová alej, pozn. red.). Václav Havel byl mým klientem, o dům jsem se staral, když tu nebyl. Vila je po demolici a na místě prakticky nezbylo nic," řekl redaktorovi portálu ŽivotvČesku.cz bývalý správce a vzal jej na pozemek. A ze snímků je tak patrné, že kdysi přepychové místo se stalo spíše pohřebištěm bývalé luxusní stavby.

Podle bývalého správce vilu jako poslední zakoupil anglický investor, který měl s pozemkem velké plány. Do začátku roku 2020 s místem ale nikdo nehnul.

Z bývalé rezidence, kterou Václav Havel s chotí Dagmar několikrát navštívili, nezbylo nic. Kovaný plot nahradila plechová vrata. Nezůstal ani bazén. Na pozemku byly dva domy, které bagr srovnal se zemí. Základy domů zarostla tráva a stopy, že pozemek někdy navštívila bývalá hlava státu, by se hledaly marně.

Bývalý prezident Václav Havel trpěl vleklými problémy dýchacích cest. Zemřel v prosinci 2011, za pár dní to bude přesně deset let, kdy odešel.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.