Až 10 let ve vězení. O vazbě Jana Kočky rozhoduje obvodní soud. Výsledek bude znám v pátek, říká mluvčí

Podnikatel Jan Kočka
Podnikatel Jan Kočka
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 15. 7. 2021

Pražští kriminalisté společně s policisty ze speciální pořádkové jednotky zadrželi v úterý v centru Prahy tři muže. Mezi nimi byl i podnikatel a dlouholetý člen ČSSD Jan Kočka (54). Policie ve středu uvedla, že trojici obvinila ze spáchání trestných činů vydírání a loupeže. Aktuálně obvodní soud rozhoduje o vzetí do vazby. "O vazbě bude v následujících 24 hodinách rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 4," řekl pro ŽivotvČesku.cz ve čtvrtek odpoledne mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala s tím, že výsledek rozhodnutí bude znám v pátek v odpoledních hodinách.

Kriminalisté po zadržení mužů podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na jejich vzetí do vazby. "V souvislosti s věcí týkající se tří osob, jejichž zadržení bylo realizováno v úterý v odpoledních hodinách, podal dnešního dne, tj. 15. července 2021, státní zástupce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 návrh na vzetí všech tří osob do vazby. Návrh na vazbu je podán z důvodů vazby útěkové, koluzní i předstižné. Konkrétně u jedné obviněné osoby z důvodu vazby koluzní a předstižné, u druhé osoby z důvodu vazby útěkové a koluzní. U třetí osoby je shledáno naplnění důvodu vazby koluzní. O vazbě bude v následujících 24 hodinách rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 4. Termín konání vazebního zasedání mi není znám a nebudu jej ani dodatečně blíže upřesňovat, neboť se jedná o agendu příslušného soudu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala s tím, že po zadržení bylo všem osobám policejním orgánem sděleno obvinění. Otázkou právní kvalifikace se bude státní zástupce i policejní orgán v následujících dnech ještě zabývat.

"Totožnost obviněných, popis realizovaných úkonů či bližší popis děje není možné s ohledem na neveřejnost přípravného řízení blíže specifikovat. Sdělením obvinění není též předjímáno rozhodnutí o vině těchto osob," dodal pro ŽivotvČesku.cz Aleš Cimbala.

Útěková vazba bývá uvalena z důvodu, že hrozí riziko, že obviněný uprchne, případně se bude skrývat, aby se vyhnul trestnímu stíhání. Koluzní vazba je z důvodu, aby obviněný nemohl ovlivňovat nevyslechnuté svědky případně další osoby. Předstižná vazba pak bývá uvalena z důvodu, že by obviněný mohl opakovat trestnou činnost.

Policie krátce po zadržení trojice mužů zveřejnila záběry, kdy si pro ně došla do jednoho z pražských barů. Jedním z mužů byl právě známý podnikatel, který následně strávil noc v cele předběžného zadržení. Trojice obviněných v půlce června podle policie vyhrožovala a později fyzicky napadla sedmapadesátiletého poškozeného. Toho násilím nutila k převodu jeho firmy. "Při odchodu mu jeden z mužů vyrval ze zdi bezpečnostní kameru, která celý incident natáčela. Poškozený po napadení utrpěl zranění, která si vyžádala převoz do nemocnice," uvedla pro ŹivotvČesku.cz policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

K zatčení syna se vyjádřil ve středu i jeho otec a podnikatel, který provozuje Matějskou pouť. "O jednoho syna jsem přišel, takovej šmejd mi ho zastřelil bezdůvodně, takovýho hodnýho kluka. A další tady, furt ho pronásledujou. Já nevím, co tahle rodina komu udělala. Já nevím, proč se to děje, tyhle věci," řekl Václav Kočka starší pro CNN Prima News.

Janu Kočkovi a jeho spolupachatelům hrozí vysoký trest, který se může pohybovat od několika let vězení až po doživotí. "Mezi násilné trestné činy můžeme počítat loupež, ublížení na zdraví, nakonec i vraždu, byť ve stádiu pokusu. Kromě vraždy, kde může hrozit až doživotí, se dá u ostatních násilných trestných činů mluvit zhruba o 10 letech odnětí svobody podle naplnění skutkové podstaty," dodal pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník Jan Černý.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.