Až 10 let ve vězení. O vazbě Jana Kočky rozhoduje obvodní soud. Výsledek bude znám v pátek, říká mluvčí

Podnikatel Jan Kočka
Podnikatel Jan Kočka
Foto: Nextfoto

Pražští kriminalisté společně s policisty ze speciální pořádkové jednotky zadrželi v úterý v centru Prahy tři muže. Mezi nimi byl i podnikatel a dlouholetý člen ČSSD Jan Kočka (54). Policie ve středu uvedla, že trojici obvinila ze spáchání trestných činů vydírání a loupeže. Aktuálně obvodní soud rozhoduje o vzetí do vazby. "O vazbě bude v následujících 24 hodinách rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 4," řekl pro ŽivotvČesku.cz ve čtvrtek odpoledne mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala s tím, že výsledek rozhodnutí bude znám v pátek v odpoledních hodinách.

Kriminalisté po zadržení mužů podali státnímu zástupci podnět k podání návrhu na jejich vzetí do vazby. "V souvislosti s věcí týkající se tří osob, jejichž zadržení bylo realizováno v úterý v odpoledních hodinách, podal dnešního dne, tj. 15. července 2021, státní zástupce Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4 návrh na vzetí všech tří osob do vazby. Návrh na vazbu je podán z důvodů vazby útěkové, koluzní i předstižné. Konkrétně u jedné obviněné osoby z důvodu vazby koluzní a předstižné, u druhé osoby z důvodu vazby útěkové a koluzní. U třetí osoby je shledáno naplnění důvodu vazby koluzní. O vazbě bude v následujících 24 hodinách rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 4. Termín konání vazebního zasedání mi není znám a nebudu jej ani dodatečně blíže upřesňovat, neboť se jedná o agendu příslušného soudu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala s tím, že po zadržení bylo všem osobám policejním orgánem sděleno obvinění. Otázkou právní kvalifikace se bude státní zástupce i policejní orgán v následujících dnech ještě zabývat.

"Totožnost obviněných, popis realizovaných úkonů či bližší popis děje není možné s ohledem na neveřejnost přípravného řízení blíže specifikovat. Sdělením obvinění není též předjímáno rozhodnutí o vině těchto osob," dodal pro ŽivotvČesku.cz Aleš Cimbala.

Útěková vazba bývá uvalena z důvodu, že hrozí riziko, že obviněný uprchne, případně se bude skrývat, aby se vyhnul trestnímu stíhání. Koluzní vazba je z důvodu, aby obviněný nemohl ovlivňovat nevyslechnuté svědky případně další osoby. Předstižná vazba pak bývá uvalena z důvodu, že by obviněný mohl opakovat trestnou činnost.

Policie krátce po zadržení trojice mužů zveřejnila záběry, kdy si pro ně došla do jednoho z pražských barů. Jedním z mužů byl právě známý podnikatel, který následně strávil noc v cele předběžného zadržení. Trojice obviněných v půlce června podle policie vyhrožovala a později fyzicky napadla sedmapadesátiletého poškozeného. Toho násilím nutila k převodu jeho firmy. "Při odchodu mu jeden z mužů vyrval ze zdi bezpečnostní kameru, která celý incident natáčela. Poškozený po napadení utrpěl zranění, která si vyžádala převoz do nemocnice," uvedla pro ŹivotvČesku.cz policejní mluvčí Violeta Siřišťová.

K zatčení syna se vyjádřil ve středu i jeho otec a podnikatel, který provozuje Matějskou pouť. "O jednoho syna jsem přišel, takovej šmejd mi ho zastřelil bezdůvodně, takovýho hodnýho kluka. A další tady, furt ho pronásledujou. Já nevím, co tahle rodina komu udělala. Já nevím, proč se to děje, tyhle věci," řekl Václav Kočka starší pro CNN Prima News.

Janu Kočkovi a jeho spolupachatelům hrozí vysoký trest, který se může pohybovat od několika let vězení až po doživotí. "Mezi násilné trestné činy můžeme počítat loupež, ublížení na zdraví, nakonec i vraždu, byť ve stádiu pokusu. Kromě vraždy, kde může hrozit až doživotí, se dá u ostatních násilných trestných činů mluvit zhruba o 10 letech odnětí svobody podle naplnění skutkové podstaty," dodal pro ŽivotvČesku.cz renomovaný právník Jan Černý.

Pražský podnikatel Jan Kočka (54) opustil vazbu. Člen slavné rodiny je na svobodě, na což ...

Zavřít reklamu