Reklama:

Babiš jako bezpečnostní riziko, to nevím. Určitě ale riziko pro demokracii, říká Kalousek

Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Andrej Babiš a Miroslav Kalousek
Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 3. 2024

Komentář: Poslanci opozičního hnutí ANO v úvodu schůze, na níž chce koalice řešit bezpečnostní hrozby pro Českou republiku, na protest proti sérii přednostních vystoupení zástupců vládních stran opustili jednací sál. Na svých místech nechali místo sebe cedule s nápisy kritizujícími vládu, které vytýkají mimo jiné pokrytectví a zvýšení daní. Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek jako první z vystupujících označil počínání zástupců ANO za »teatrální«. ANO na jedné z cedulí naopak tvrdilo, že vláda provádí »teatrální zahraniční politiku«. Sněmovna rozhodla také o tom, že bude moci jednat i přes půlnoc, aby mohla dospět během jednoho dne k výsledku. Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila Miroslava Kalouska, zda vnímá lídra hnutí ANO jako bezpečnostní hrozbu, uvedl, že ho vnímá spíše jako riziko pro demokracii.

Reklama:

"Nikoho z nás nepřekvapilo, že Andrej Babiš si dělá složky. Co je na tom překvapující, že to dokázal prásknout sám na sebe. Nevím, jestli je šťastný institut mimořádné schůze. Vládní koalice měla dost hlasů, ale takový nástroj mimořádné schůze pro takový případ je spíše pro opozici," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Kalousek.

Mimořádnou schůzi Sněmovny nechaly minulý týden svolat koaliční strany v reakci na postupy i některé výroky předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Impulzem byl Babišův e-mail, v němž žádal od svých spolupracovníků informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti), a to včetně toho, zda má děti. E-mail se poté dostal na veřejnost. Lipavský uvedl, že Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Šéf ANO tvrdí, že nesháněl kompromitující materiály, ale jen podklady z veřejných zdrojů, aby mohl reagovat na Lipavského výroky o Ukrajině. Později se na síti X omluvil za vulgární výraz, který na adresu šéfa české diplomacie v e-mailu použil.

Reklama:

"Nesešli jsme se tady dneska kvůli jednomu e-mailu," uvedl ve svém vystoupení Michálek. Sněmovna by podle něho měla potvrdit, že rozpínavost režimu ruského prezidenta Vladimira Putina je prvořadou bezpečnostní hrozbou a že prozápadní směřování ČR by nemělo narušit nějaké lavírování českých politiků. Neměli by podle Michálka mimo jiné také nahrávat ruské propagandě a šířit její pohádky o možnosti neutrality Česka a politiky ustupování. Předseda ANO v souvislosti s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu často opakuje, že je třeba mluvit o míru.

Sněmovna by se podle Michálka také měla zastat českých vojáků, kteří podle něho čelí politizovaným útokům za to, že se snaží připravit Česko proti bezpečnostní hrozbě. Terčem Babišovy kritiky byl opakovaně náčelník generálního štábu armády Karel Řehka kvůli možnosti administrativních odvodů s cílem zjistit, kdo by byl schopen zapojit se do obrany ČR. Sněmovna by se podle Michálka měla shodnout také na ochotě nadále podporovat Ukrajinu čelící ruské invazi a přezbrojit režim ruského prezidenta Vladimira Putina.

Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová před schůzí novinářům řekla, že koaliční představitelé svými přednostními vystoupeními »podlou fintou zakázali mluvit« poslancům tohoto opozičního hnutí. Místo toho poslanci ANO na svá místa umístili nápisy, podle nichž »Češi platí nejvíc za elektřinu v EU, nemá se mluvit o rušení nemocnic nebo o nákupu reklamy za státní peníze na propagaci vlády«.

"Vždy jsem říkal, že Andrej Babiš je zásadní riziko pro demokratickou správu země a pro rovné chování všech institucí s příslušnými pravomocemi, že budou takzvaně »pískat« rovinu. Do jaké míry bych ho označil rizikem bezpečnostním, to nevím, ale rizikem pro demokracii, to ano," dodal pro ŽivotvČesku.cz Kalousek.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: