Babiš má velký sen. Silná vláda s podporou 51 procent voličů. Není to nemožné, hodnotí expertka

Monika Babišová s manželem
Monika Babišová s manželem
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 12. 2. 2024

Komentář: Lídr hnutí ANO Andrej Babiš podle očekávání obhájil na víkendovém sněmu šéfovskou pozici. V situaci, kdy se vláda Petra Fialy potýká s nedůvěrou, skandály a počínajícími vnitřními půtkami, začal Andrej Babiš šturmovat na zteč. Pomyslný »Čortův hrád« chce ambiciózní politik dobýt s fanfárami a ve velkém stylu. Sní o tom, že by hnutí ANO získalo ve volbách 51 procent hlasů, čímž by si zajistilo pohodlné jednobarevné vládnutí. Mediální analytička Irena Ryšánková pro portál ŽivotvČesku.cz uvedla, že to není nemožné. Nezáleží však ani tak na umu Andreje Babiše, ale spíše na chování vládních politických stran.

Ve vzduchu je cítit střet. Naštěstí pro Českou republiku nejde o klání válečné, ale volební. Ačkoliv i v našich poměrech soupeření o hlasy občanů občas připomíná bitvu. Nebo pověstnou ladovskou hospodskou rvačku. Tak jako tak, politické strany vládní i opoziční shromažďují PR zbraně a začínají burcovat. Nejde jen o lídra hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana, který mocně dráždí své vládní kolegy agilní a dravou marketingovou kampaní, ze zimního spánku se probudil i šéf ANO Andrej Babiš.

Nic nenechává náhodě. Víkendová obhajoba funkce předsedy hnutí nebyla jen formalitou, letitý lídr pojal potvrzení své pozice jako startovní výstřel závodu o Strakovu akademii, sídlo vlády. Říká se, že velcí mužové dějin nemají malé cíle. Andrej Babiš proto nepřichází s ničím jiným než s dráždivými slovy o zisku nadpoloviční většiny hlasů ve volbách, což by umožnilo vznik monopolní vlády ANO. A takový kabinet by mohl provádět dalekosáhlé a hluboké změny.

"My spíš potřebujeme 51 procent," nechal se Andrej Babiš slyšet v rozhovoru pro portál Echo24.cz, aby tato slova zopakoval i v televizi CNN Prima News, kdy také nenechal nikoho na pochybách, že politiku bere vážně a volby budou prubířským kamenem: "Jsem kandidátem na premiéra, tečka. A já chci být premiér." Pro fanoušky hnutí ANO lahodně znící slova, pro příznivce vládních stran hrozivý ryk, který drásá a vyvolává mocně znějící poplach.

Otázkou je, zda je vize Andreje Babiše realizovatelná a vskutku je zde v torně maršálská hůl zvící 51 procent. Mediální analytička Irena Ryšánková soudí, že záleží především na ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátech, zda svou politikou tak mocně otevřou dveře lídrovi opozice. "Nemyslím, že to je realistické. Není to ale nemožné. To záleží na chování současné vládní koalice, která zatím působí tak, že si je Andrej Babiš najal jako politické marketéry," poznamenala expertka pro ŽivotvČesku.cz.

Pro Andreje Babiše by masivní volební zisk znamenal vysát voliče ostatním protivládním stranám, což je v rozdrobené české politice přetěžký úkol. "Technicky vzato by se všichni voliči současné opozice a všech neparlamentních stran museli shodnout, dát stranou dílčí neshody a naházet hlasy hnutí ANO. Zatím pro to pětikoalice dělá, co je v jejích silách," dodala Irena Ryšánková v reakci na ambiciózní slova Andreje Babiše.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.