Babiš nevyloučil kandidaturu na prezidenta. Má ambice chodit po červených kobercích, říká Bartoš

Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman
Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman
Foto: Profimedia.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2021

Premiér Andrej Babiš (66) je možným kandidátem pro volbu prezidenta v roce 2023. Že by se ucházel o post hlavy státu, přímo nevyloučil. "Vyloučit nemůžeme pouze smrt,“ uvedl v rozhovoru pro druhou nejsledovanější komerční tuzemskou stanici premiér v souvislosti s otázkou, jestli může vyloučit svou kandidaturu na prezidenta.

Některé sázkové kanceláře vypsaly kurzy na některé politiky, kteří by mohli v budoucnu kandidovat. Na vítězství Babiše sázková společnost Fortuna uvedla kurz 2,5:1. To znamená, že za vsazených tisíc korun by sázející v případě úspěchu premiéra získal 2500 korun.

Podle některých politiků a expertů si Andrej Babiš nechává možnost kandidatury jako záložní plán, pokud by se mu nepovedlo v nadcházejících volbách s hnutím ANO uspět. Tedy patrně sestavit koalici. Aktuálně Babišovo hnutí je podle průzkumů nejsilnější stranou, které ale na paty šlapou Piráti.

"Pokud se něco nedá panu Babisovi upřít, tak jsou to jeho osobní ambice a touha »chodit po červených kobercích«. Fakticky má však na triku poměrně zásadní problém týkající se svého střetu zájmů a čerpání peněz z národních zdrojů i evropských dotací nejen pro svůj holding po dobu své účasti ve vládě. To je již jasně potvrzeno v evropských auditech a doma se tím zbývá i NCOZ (Národní centrála proti organizovanému zločinu - pozn. red.). Jeho touhy tak mohou být i jiný název pro obavy, že jednou to musí celé prasknout a on bude jako každý jiný obyčejný občan v této zemi volán k zodpovědnosti. Já však věřím, že to není o jeho pozici, která mu nyní umožňuje mlžit a zatloukat, ale že vývoj v jeho zásadních kauzách nastane již v tomto roce. Ne všichni se totiž bojí Babiše," řekl pro ŽivotvČesku.cz předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Babiš dále v rozhovoru uvedl, že ho překvapilo, že prezident Miloš Zeman vyhlásil termín podzimních sněmovních voleb do Sněmovny na 8. a 9. října. "Je to nejčasnější vypsání voleb v historii," řekl premiér.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.