Babiš obhájil post předsedy ANO. Politolog promluvil o silně návykové droze, která žene expremiéra k opětovnému zisku moci

Andrej Babiš
Andrej Babiš
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 2. 2024

Komentář: Zejména na kritice současné vlády Petra Fialy (ODS) založil svůj 22minutový projev na dnešním celostátním sněmu hnutí ANO v Praze bývalý premiér Andrej Babiš, který bez protikandidáta opět obhájil post předsedy opozičního hnutí ANO. Na celostátním sněmu v Praze dnes obdržel 88 z celkových 98 hlasů, tedy zhruba 90 procent hlasů. Jeden delegát byl proti, devět se zdrželo. Svůj projev na sněmu Babiš založil zejména na kritice současné vlády Petra Fialy (ODS). Redakce ŽivotvČesku.cz se zajímala o otázku, proč miliardář v seniorském věku bažní po moci, a to místo toho, aby si užíval příjemného důchodu. Zkušený politolog Josef Mlejnek z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy k dotazu uvedl, že se potvrzuje skutečnost, že politika je extrémně silná a návyková droga.

Česko podle Babiše nikdy nemělo tak arogantní, amatérský a neschopný kabinet v čele s nekompetentním premiérem. Úkolem ANO je podle expremiéra vrátit se v roce 2025 do vlády a po pětikoalici znovu uklidit celou zemi. Do sněmovních voleb chce ANO vést jako lídr.

"Pro politologa je Andrej Babiš poměrně zajímavý »živočich« a dokazuje, že politika je droga. On je člověk, který nerad prohrává. Po porážce ve volbách do Sněmovny a neúspěchu v prezidentských volbách bude chtít odejít jako vítěz. S porážkami se nechce smířit. Politika je silně návyková droga, a kdyby se Babiš měl vrátit pouze k podnikání, tak ho to bude nudit. Není to však jen jeho případ, těch lidí, kteří odešli z politiky a měli či mají tendence se vracet, je celá řada," uvedl pro ŽivotvČesku.cz věhlasný český politolog Josef Mlejnek k dotazu, co je vlastně silnou motivací Babiše, že místo kvalitního a zaslouženého důchodu má stále ambice se věnovat politice a dosáhnout opět moci.

Babiš v rámci své obhajoby zejména opakoval svá dřívější vyjádření o tom, v jakém stavu jeho kabinet předával Českou republiku nynější Fialově vládě. Uvedl například, že Česko tehdy bylo devátou nejvíce prosperující, šestou nejbezpečnější a šestou nejméně zadluženou zemí v Evropské unii.

Politik ocenil fungování stínové vlády a poslaneckého klubu hnutí. Za důležité považuje, aby se všichni členové ANO aktivně zapojili do nadcházejících předvolebních kampaní, i když se jich přímo netýkají. Hnutí podle něj také potřebuje změny ve struktuře řízení, kromě krajských struktur je podle něj nutné vybudovat i okresní.

Babiš loni několikrát zvažoval konec v politice. "Letos oslavím životní jubileum, a i když mám spoustu energie a elánu, tak politika pro mě nikdy nebyla cílem mého života ani vrcholem kariéry," řekl expremiér, který v září oslaví 70. narozeniny. Zůstat v politice ho přiměla podpora nejen od členů ANO, ale především od občanů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.