Babiš se nemusí Kalouskovi omlouvat, rozhodl soud. Lhářům se ustupovat nesmí, říká bývalý poslanec

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 7. 2021

Soud ve středu rozhodl, že se premiér Andrej Babiš (66) nemusí omlouvat Miroslavu Kalouskovi (60) za výroky, které o něm pronesl v Poslanecké sněmovně. Podle soudu by případnou odpovědnost za výroky, například o »zabití lidí cez padáky« či rozkrádání ministerstva obrany, nenesl premiér ale stát. Verdikt není pravomocný. "Já to v žádném případě nevzdám, protože lhářům se ustupovat nesmí," okomentoval dnešní rozsudek pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek.

Soudkyně Okresního soudu pro Prahu-západ Simona Kačerová ve středu uvedla, že Andrej Babiš se svých výroků dopustil na půdě Parlamentu, která zaručuje maximální míru svobody projevu. Ty navíc podle soudu nesouvisejí s výkonem pravomoci předsedy vlády. Soudkyně se řídila názorem odvolacího senátu.

Bouřlivá diskuze mezi Andrejem Babišem a Miroslavem Kalouskem proběhla na schůzi Poslanecké sněmovny v roce 2018. Premiér nazval svého oponenta zlodějským zlodějem, ožralou, či ho například obvinil z rozkrádání ministerstva obrany. Stalo se tak poté, co Miroslav Kalousek kritizoval za křivou přísahu na zdraví svých dětí při vysvětlování kauzy Čapí hnízdo.

"Skutková podstata je pořád stejná. Andrej Babiš evidentně lhal Sněmovně i veřejnosti skandálním způsobem," řekl Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz ke středečnímu verdiktu soudu. V září 2020 soud rozhodl opačně, ale premiérův právník se odvolal.

Pro Miroslava Kalouska nepravomocným verdiktem boj nekončí. "Na to, zda se má či nemá omlouvat, mají soudy různé názory. Já to v žádném případě nevzdám, protože lhářům se ustupovat nesmí," dodal pro ŽivotvČesku.cz bývalý poslanec.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.