Babiš ve střetu zájmu: Piráti a STAN vyzvou úřady, aby vymohly přes 20 miliard korun z Agrofertu

Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Ivan Bartoš a Vít Rakušan
Foto: Se souhlasem Ivana Bartoše

Český premiér Andrej Babiš je ve střetu zájmů, neboť ovládá svěřenské fondy, do nichž vložil svůj majetek. Konstatuje to závěrečná zpráva z auditu, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert. V pátek ji zveřejnila Evropská komise. Předseda Pirátů Ivan Bartoš (41) se společně s předsedou Starostů Vítem Rakušanem (42) rozhodli odeslat dopis 3 ministerstvům, státnímu podniku Lesy ČR a společnosti Čepro, aby přestaly podle jejich mínění porušovat zákony a začaly vymáhat nezákonně přidělené prostředky daňových poplatníků.

Nezákonnou činnosti se již dva roky na základě trestního oznámení Pirátů zabývá elitní policejní útvar NCOZ, který zahájil úkony trestního řízení. "Do současné situace nás přivedla chamtivost pana premiéra. Agrofert musí dodržovat zákony stejně jako běžný občan, a proto musí vrátit přes 20 miliard korun. Učinili jsme maximum, aby ochránili prostředky občanů,” uvedl k věci pro ŽivotvČesku.cz Ivan Bartoš.

Předseda Pirátů již v prosinci 2018 vyzval úřady, aby se řídily evropskými a českými předpisy ke střetu zájmů a zamezily bolestivým škodám daňových poplatníků. Znovu tak učinil v červenci 2019 a dnešní výzva úřadům je tedy již třetí v pořadí. "Nakonec jsme byli nuceni podat trestní oznámení. Pirátský analytický tým během posledních 2 let doručil kriminalistům dalších 5 doplnění k trestnímu oznámení a celkově tak zaslal již více jak 100 příloh - analýz, propočtů a důkazních materiálů,” vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz předseda podle průzkumů v koalici se STAN nejsilnější politické strany Ivan Bartoš.

Nevládní protikorupční organizace Transparency International v reakci uvedla, že to byla ona, kdo upozornila podnětem Evropskou komisi na Babišův střet zájmů.

"Závěrečná zpráva Evropské komise není překvapení, bylo to jasné od počátku a tato zpráva to jen definitivně potvrdila: Andrej Babiš je ve střetu zájmů, rozhoduje o dění v Agrofertu, je příjemce peněz z něj a zároveň jeho vláda rozhoduje o dotacích z peněz nás všech. Když se nad tím zamyslíme, je to krádež za bílého dne. Zkrátka si postupně privatizuje tento stát a využívá jej pro svůj soukromý byznys,” zdůraznil předseda Starostů Vít Rakušan.

Premiér Andrej Babiš (66) odmítá jakýkoli střet zájmů. Po zveřejnění závěrečné zprávy auditu Evropské komise, který souvisí s dotacemi pro firmy z holdingu Agrofert, uvedl, že jde o »účelový a zmanipulovaným audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů«.

Předseda vlády doplnil, že novele zákona o střetu zájmů označované jako »lex Babiš« plně vyhověl a svou bývalou firmu Agrofert převedl do svěřenských fondů. "Vždy jsem dodržoval a dodržuji všechny právní předpisy,“ uvedl.

Problémy ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (62) se stupňují každým dnem. Premiér An...

"Audit Evropské komise se zabýval neoprávněným čerpáním evropských dotací, ovšem stejné předpisy se týkají rovněž národních dotací a veřejných zakázek. Spočítali jsme tedy, že během 3 let získal koncern Agrofert neoprávněně přes 20 miliard korun. Největší položkou z této částky jsou veřejné zakázky přidělené společnosti Čepro a státním podnikem Lesy ČR,” vysvětlil analytik Pirátů Janusz Konieczny.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.