Babiš vinil v debatě ke sporné reformě penzí vládu i z poklesu porodnosti. Kalousek si ho namazal na chleba

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář, ČTK | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 5. 2024

Komentář: Úvodní sněmovní debata ke sporné vládní reformě penzí skončí dnes nejpozději v 18:00. Rozhodla o tom dopoledne Sněmovna, když na návrh koaliční většiny stanovila hodinu pro hlasování. Zástupci opozičních hnutí ANO a SPD se proti postupu vládního tábora ohradili. Třeba Andrej Babiš příkladem ve středu vinil vládu i z poklesu porodnosti. Komentátor a exšéf státní kasy Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz v kontextu toho poukázal na Babišovu razantní změnu názoru, která působí poměrně »komicky«.

"Vzpomínám si, a dá se to dohledat ve veřejných zdrojích, jak v roce 2016, když navrhla někdejší ministryně Michaela Marksová (rozená Tominová) zastropovat věk odchodu do důchodu, jak se tomu Babiš tehdy velmi bránil. Označoval to za populismus a tvrdil, že věk do důchodu se musí prodlužovat, a zdůrazňoval, že čím dříve budeme chodit do důchodu, tím menší budeme brát důchody," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz Kalousek a upozornil, že tehdy premiér Bohuslav Sobotka zdůrazňoval, že hnutí ANO podle něj zapomíná, že to je závazek v koaliční smlouvě –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ paradoxně samo tuto věc voličům slibovalo před volbami v roce 2013.

A skutečně. V té době deník iDnes.cz uvedl, že Babiš se dostal do rozmíšky se Sobotkou. Lídr hnutí ANO trval na tom, že zastropování důchodového věku se nemusí aktuálně řešit. Dokonce tehdy chtěl věk odchodu do důchodu o dva roky zvýšit. MPSV navrhlo totiž věk stanovit na 65 let, a to s tím, že věk se bude každých pět let přehodnocovat podle demografického vývoje.

"Pravda je ohledně toho jen jedna. Před osmi lety ji měl Babiš, dnes ji mají lidovci (pod vedením ministra MPSV Mariana Jurečky). Akorát tenkrát i dnes říkají obě strany něco jiného," doplnil pro ŽivotvČesku.cz Kalousek s tím, že současnou situaci, kdy Babiš zcela otočil, si užívá.

Babiš mimo jiné ve středu odpoledne vinil vládu i z poklesu porodnosti a trval na tom, že »okrádá a odrbává« důchodce.

První čtení důchodové novely trvá na mimořádné schůzi svolané z koaličního podnětu třetí den. Předseda poslanců ODS Marek Benda, jenž návrh na pevné hlasování podal, uvedl, že pokládá dosavadní diskusi za mimořádně kultivovanou a normální. "Přesto jsme třetí den v tomto jednání a myslím si, že je pro všechny důstojné, abychom jednání v nějaký čas ukončili," řekl.

Naopak předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová označila koaliční návrh a verdikt Sněmovny za zbytečný právě i kvůli tomu, že jednání postupuje podle pravidel. "Proč jste museli opět vycenit zuby a opět ukázat tu sílu a utnout debatu v prvním čtení? Nerozumím tomu," uvedla. Předseda poslanců SPD Radim Fiala se obává toho, že do budoucna se bude prostor pro opoziční vystoupení dál zkracovat.

Na závěr prvního čtení bude důchodová novela čelit opozičnímu návrhu na zamítnutí v úvodním kole i návrhu na vrácení předlohy vládě k přepracování. Sněmovna ale s ohledem na vládní většinu opoziční snahy s největší pravděpodobností odmítne. Novela poté zamíří k projednání do výborů.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.