Babišova pohrůžka lockdownem je aktivní pesimismus, vyhodnotil psychiatr

Psychiatr Jan Cimický
Psychiatr Jan Cimický
Foto: Nextfoto
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 9. 10. 2020

Premiér Andrej Babiš vyzval lidi, aby situaci kolem viru přestali zlehčovat a důrazně požádal, aby opatření dodržovali. Lidé v Česku podle něj jistě mají opatření »plné zuby«, ale virus musí porazit všichni společně. Babiš následně nevyloučil takzvaný lockdown, tedy plošnou karanténu. Podle renomovaného psychiatra Jana Cimického jde o aktivní pesimismus.

Premiér dal jasně najevo, že situace může zajít do zcela černého scénáře, kdy dojde k opatření, které bude pro mnoho lidé po ekonomické i pracovní stránce likvidační. Záleží na tom, jak se situace v souvislosti s počtem pozitivních případů bude vyvíjet a jak lidé budou respektovat opatření.

"Nebudu řešit, jestli je to šťastné či nikoliv to takto oznámit, ale v rámci psychologického přístupu platí dvě varianty. Jedna z nich je odkrývací, tedy analytická, tedy hledání nějakých prvků či rysů, které to způsobily, nebo zakrývací a ta se snaží problém, který je, zakrýt, aby se k němu člověk nemusel stále vracet," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psychiatr Jan Cimický, podle nějž je svým způsobem dobře, že Andrej Babiš avizoval tvrdé opatření dopředu.

"Jestli je pro člověka lepší, aby si říkal, že je všechno dobré, že to je jen chřipka, když už víme, že to tak není, nebo si uvědomoval, že to je skutečně závažné a že je potřeba udělat opatření, tak myslím, že to je takový racionálnější přístup a člověk by byl jen naivní, že něco takového nemůže nastat. Jen dobré být připraven, člověk není překvapen. Je to tedy takový aktivní pesimismus, kdy člověk očekává, že může nastat to nejhorší a když to nenastane, je spokojený," dodal Jan Cimický pro ŽivotvČesku.cz.

Buď budou všichni opatření dodržovat, nebo budeme muset přistoupit k dalším omezujícím opatřením. Nemůžeme vyloučit...

Zveřejnil(a) Andrej Babiš dne Pátek 9. října 2020

Babiš připomněl, že dříve vylučoval znovuzavedení plošných opatření či lockdown. Nyní to ale nemůže vyloučit. "Jsou skutečně ohroženi na životě naši spoluobčané," upřesnil Babiš s tím, aby o víkendu byli lidé doma a příští týden pokud možno pracovali z domova.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.