Babišova vláda musí skončit. Nemůžeme čekat do voleb a dívat se, jak tu umírají lidé, říká Miroslav Kalousek

Bývalý poslanec Miroslav Kalousek
Bývalý poslanec Miroslav Kalousek
Foto: Showpix
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 3. 2021

Mimořádné situace si žádají mimořádná řešení. Je o tom přesvědčen Miroslav Kalousek (60), který je přesvědčen, že na novou vládu nemůže česká veřejnost čekat do podzimních voleb. Podle člena TOP 09 jsou volby daleko a v Česku dál budou umírat lidé. "Nová vláda se po volbách bude skládat dlouho a mezitím tady budou zbytečně umírat lidé. Není možné čekat na volby," uvedl Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz.

Miroslav Kalousek je přesvědčen, že vláda Andreje Babiše nezvládá boj s koronavirem a měla by rychle rezignovat. Opoziční politik, který v lednu složil poslanecký mandát, navrhuje, aby Českou republiku řídila vláda »národní záchrany«, která by nebyla závislá na byznysových zájmech a na rozmarech prezidenta Miloše Zemana.

"Moje představa je kulatý stůl, kde by velká většina Poslanecké sněmovny dala jasně najevo vůli jmenovat premiéra, který by měl velkou šanci nás z krize vyvést. Udělat to veřejně, udělat to před prezidentem a pomocí veřejného tlaku ho přimět k tomu, aby tu novou vládu jmenoval. Aby prezident nejmenoval něco, co by většina Sněmovny nechtěla. Samozřejmě to předpokládá schopnost většiny Sněmovny se dohodnout. Vidím to možná naivně, ale myslím si, že je to jedna z mála šancí," popsal Miroslav Kalousek pro ŽivotvČesku.cz, jak si řešení situace představuje. Kalouskovi by nevadilo ani to, kdyby novým premiérem byl někdo z hnutí ANO. Důležitá je shoda a důvěra, kterou Andrej Babiše ztratil.

"Já osobně bych byl pro, aby tím novým premiérem byl někdo, kdo by měl důvěru většiny Poslanecké sněmovny a tím i veřejnosti. Aby došlo k zásadní rekonstrukci té vlády, aby tam skutečně přišli lidé, kteří nemají žádné politické ambice v příštích volbách a žádné osobní byznysové zájmy. Musela by to být vláda národní záchrany. Já si uvědomuji, že to zní velmi naivně, ale domnívám se, že v této naprosto mimořádné situaci by většina Sněmovny napříč politickým spektrem tuto společnou vůli najít mohla," řekl pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr financí.

Podle Miroslava Kalouska není možné čekat do podzimních voleb a dívat se, jak v Česku umírají desítky lidí denně.

"Do voleb je příliš daleko. Nová vláda se po volbách bude skládat dlouho a mezitím tady budou zbytečně umírat lidé. Není možné čekat na volby, i když to tak pravděpodobně dopadne, což mě mrzí," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Miroslav Kalousek a dodal, že mu vadí, když někteří opoziční lídři říkají, že jiná cesta než čekat na volby neexistuje.

"Já když slyším, že to nejde, tak se vztekám. Pokud lídři významu pana Bartoše budou říkat, že to nejde, tak to nepůjde. Ale když budou myslet na to, aby tu neumírali lidé a tu důvěru ve Sněmovně by našli, tak by to šlo," uzavřel svou úvahu pro ŽivotvČesku.cz opoziční politik.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.