Babyboxy v Česku oslavily 15 let. Za tu dobu daly šanci na lepší život 207 dětem

Babyboxy zachránily 207 dětí v Česku.
Babyboxy zachránily 207 dětí v Česku.
Foto: Pixabay.com / ŽvČ
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 26. 6. 2020

Malé schránky po celém Česku zachránily od nepříznivého osudu 207 dětí. Letos od prvního umístění v tuzemsku oslavily 15. let fungování. Jsou anonymní a v případě odložení dítěte nehrozí osobě právní postih. Redakce Život v Česku získala aktuální data. Zároveň vám vysvětlíme, jak takový box na dítě funguje.

Přesně 1. června oslavily babyboxy v Česku patnáctiletou historii. První babybox v České republice byl otevřen 1. června 2005. A stalo se tak v sídle GynCentra v hloubětínském zámečku v Praze 9. 

První miminko - holčička Sonička

Jako první dítě do boxu byla uložena holčička - 17. února 2006. Dostala jméno Sonička. Do stejné schránky o 8 dní později byla uložena rovněž dívka, která dostala jméno Lenka.

Od té doby schránky zachránily řadu dětí, které mohl potkat mnohem těžší a horší osud.

Do současnosti bylo do babyboxů vloženo 113 holčiček a 94 chlapců.

Jak schránka funguje?

Pojďme se podívat, jak plechová skříňka, která dává dětským životům naději, vlastně funguje. Na schránce je zelená kontrolka, která svou signalizací dává najevo, že babybox je v provozu. V případě, že schránka je mimo provoz, kontrolka signalizuje červenou barvu.

Babybox je vybaven tlačítkem, po jehož stisknutí - aktivaci - se otevřou dvířka. Následně je dítě umístěno dítě dovnitř. Čidla zaznamenají přítomnost dítěte uvnitř schránky. Poté vyšle signál, který upozorní službu na přítomnost dítěte ve schránce.

Stejnou informaci rozesílá zabudovaný pager v babyboxu pomocí SMS zprávy určeným lidem. Teplota ve schránce po vložení dítěte vystoupá na 37 stupňů Celsia. Schránka má rozměrové omezení - 100 cm na šířku, 60 cm na výšku a hloubku 50 cm.

"Nikdo maminku dítěte nebude stíhat. Ani policie," řekl pro Život v Česku "otec" plechových schránek Ludvík Hess. "Na začátku to byl zoufalý boj s větrnými mlýny, dnes už jsem v situaci, že to jde mnohem lehčeji," dodal Hess s tím, že je rád, že se mu myšlenku babyboxů podařilo v Česku prosadit.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.